Dünya Amasya’da birleşecek

Dünya Amasya’da birleşecek

Nepal’de cumartesi günü yaşanan 7.9 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 5 bini aştı. Enkaz altında binlerce kişi bulunuyor. Bilim adamları, Asya ve Amerika’daki büyük tektonik hareketlerin iki kıtayı giderek yakınlaştırdığına dikkat çekiyor.

  • Dünya
  • Perşembe 30.04.2015 11:14
Nepal'in başkenti Katmandu yakınlarında 25 Nisan'da yaşanan depremden sonra dünya kıtalarının birbirine daha da yaklaştığı tezi ortaya atıldı.

Buna göre, Amerika ve Asya kıtaları 50 ila 100 milyon yıllık bir zaman zarfında birleşecek ve "Amasya" (Amerika ve Asya kelimelerinin birleşimi) adıyla yeni bir süper kıta ortaya çıkacak.

Avustralya'daki Curtin Üniversitesi'nden jeolog Dr. Zheng-Xiang Li, Nepal'e giderek Avrasya ve Hindistan tektonik plakalarının birbirine yaklaşmasıyla ilgili verileri topladı.

Depremin ardından bu bölgenin 3 metre kaydığı tespit edilmişti. Amasya süper kıtasının oluşacağına ilişkin tezler ise çok yeni sayılmaz.

ABD'deki Yale Üniversitesi bilim adamları, 2012 yılında yaptıkları bir çalışmada da bunun milyonlarca yıl sonra mümkün olabileceğini, Dünya'nın merkezinin ise kuzey kutbu olacağını ileri sürmüştü.

BİZE ULAŞIN