İran: BM’yi tesislerimizdeki uzmanlarla görüştürmeyiz

İran, Birleşmiş Milletler yetkililerinin müzakereler kapsamında askeri tesisleri kontrol etmesine ve tesislerde çalışan bilim adamlarıyla görüşmesini bir kez daha reddetti

İran: BM’yi tesislerimizdeki uzmanlarla görüştürmeyiz
P5+1 ülkeleri ile Cenevre'de nükleer müzakere masasına yeniden oturan İran, askeri tesislerin teftiş edilmesi hususunu bir kez daha reddetti. İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, Birleşmiş Milletler yetkililerinin müzakereler kapsamında askeri tesisleri kontrol etmesine ve tesislerde çalışan bilim adamlarıyla görüşmesine asla izin verilmeyeceğini söyledi.
Ancak bunun yerine BM'yi memnun edecek başka bir çözüm üzerinde çalıştıklarını söyleyen Zarif önlerindeki 4 hafta boyunca uygun bir anlaşmaya varacaklarından emin olduğunu belirtti. ABD ve Fransa, tesislerin kontrolünü içermeyen hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini belirtmişti. Diğer yandan P5+1 ülkeleri, İran'ın nükleer müzakereler kapsamında varılacak olan nihai anlaşmayı ileride bozacak tutumlar sergilemesi halinde BM yaptırımlarının tekrar uygulanması konusunda anlaşmaya vardı.
BİZE ULAŞIN