Engelli parkurlar Çita'ya vız geldi

ABD'de, 5 yılda tasarlanan "Çita" isimli robot, parkurları hızla koşuyor, engelleri algılayıp üzerinden atlayabiliyor... Üstelik bunları yaparken, mikrodalga fırından az enerji harcıyor

Engelli parkurlar Çita'ya vız geldi
ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) uzmanları, uzun ve kısa parkurları büyük bir hızla koşarken karşısına çıkan engelleri algılayıp üzerlerinden atlayabilen bir robot geliştirdi. İlk kez geçen yıl tanıtılan "Çita" isimli robot, artık çok daha hızlı ve çok daha yüksek engelleri başarıyla aşıyor. Üstelik bunları yaparken mikrodalga fırından bile az enerji harcıyor.

DÜNYADA BİR İLK

Yapılan son deneylerde Çita, saatte 16 kilometre hızla koşup 40 santimetre yükseklikteki engelin üzerinden atlıyor ve sonrasında en az 15 dakika daha koşmaya devam edebiliyor. Karşısına çıkan engelleri algılayarak üzerlerinden atlayabilen ilk dört bacaklı robot olan Çita, koşarken 2 boyutlu lazer alıcısı sayesinde mesafe ölçüyor ve çevresindeki nesneleri tanımlıyor. Karşısındaki hedefin uzaklığı ve yüksekliğini tespit eden robot, adımlarını ve sıçrama kuvvetini ayarlayarak uygun atlayışı gerçekleştiriyor. Bu aşamada, hazırlanan algoritma bacaklarının uygulayacağı kuvveti milisaniyeler içinde hesaplıyor. Çita hakkında konuşan MIT profesörü Sangbae Kim, "Robotumuz özellikle yüksek dinamik davranışlar için tasarlandı" dedi. Araştırmacılar, tamamlanması 5 yıl süren robot Çita'yı batarya kaynaklı enerji kullanarak bunları yapabilen ilk robot olarak niteliyor.

DUVAR TIRMANACAK

Proje, ABD ordusunun araştırma birimi tarafından finanse ediliyor. Çita robotun, dayanıklı protez bacaklar için de esin kaynağı olabileceği söyleniyor. Hareket ve algı kabiliyeti eğitimli bir köpek veya attan farksız olan robotların yakın gelecekte duvar tırmanmak gibi üstün özelliklere dahi ulaşabileceği tahmin ediliyor.
BİZE ULAŞIN