Papa, Bosna'da barış mesajı verdi

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, savaşın 20'nci yılında gerçekleştirdiği Bosna Hersek ziyaretinde, "Bu topraklar bir daha savaş acısı tatmasın. Ortak bir dil yaratmak için birbirimizi tanımalıyız" diye konuştu

Papa, Bosna'da barış mesajı verdi
Katolik âleminin ruhani lideri Papa Francis, Bosna Savaşı'ndan 20 yıl sonra geldiği Saraybosna'da barış mesajı verdi. Farklı etnik ve dini inanca sahip insanların yaşadığı bölgede barış ve huzur dileklerini ileten Papa, stadyumda da ayini yönetti.

ASKERİ TÖRENLE KAŞILANDI

Papa dün başlayan gezisinde, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Hırvat üyesi Dragan Çoviç, Bosna Hersek Kardinali Vinko Pulyiç ve Vatikan'ın Saraybosna Büyükelçisi Luigi Pezzuto tarafından karşılandı. Papa Francis, karşılama töreninin ardından şehir merkezine hareket etti. Papa, başkent Saraybosna'daki temasları kapsamında, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı önünde, Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Mladen İvaniç tarafından askeri törenle karşılanan Papa Francis, burada kendisini görmek isteyen vatandaşları da selamladı. Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç ve Hırvat üyesi Dragan Çoviç'in de katıldığı toplantının ardından, Papa Francis ve İvaniç ortak basın toplantısı düzenledi.

'SAVAŞIN İZLERİ HÂLÂ CANLI'
Konuşmasında, geçen yüzyılda kanlı çatışmaların yaşandığı, bugünse yeniden barış ve diyaloğun hâkim olduğu bir şehirde bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Papa, 100 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Bosna Savaşı'nın 20'inci yıl dönümüne girileceğini hatırlatarak, "Savaşın izleri ve yaraları halen varlığını sürdürüyor" dedi. "Bosna Hersek ve Saraybosna'nın Avrupa'da hatta tüm dünyada özel bir yeri var" diyen Katolik lider, yüzyıllar boyunca bu topraklarda farklı etnik ve dini kökenden insanların bir arada yaşadığını, bu süreçte her topluluğun kendi geleneğini kardeşçe sürdürdüğünü kaydetti. Ülkedeki farklılıkların Saraybosna'nın mimarisinde de görülebildiğini belirten Papa, "Yol üzerinde sinagog, kilise ve camilerle karşılaşıyorsunuz. İşte bu yüzden Saraybosna, 'Avrupa'nın Kudüsü' olarak adlandırılmaktadır" şeklinde konuştu. Saraybosna'nın kültürlerin, ulusların ve dinlerin dönüm noktasını temsil ettiğini vurgulayan Papa Francis, bunun geçmişin ışığında yeni, sağlam köprüler inşa edilmesini sağladığını ifade etti. "Ortak bir dil yaratabilmek adına birbirimizi tanımalı ve sürekli iletişim halinde olmalıyız" diyen Katolik lider, "Bu diyaloğun kurulabilmesinin temeli sabır ve güvendir. Bir daha savaş olmasın" dedi.

65 BİN KİŞİ STADYUMA AKIN ETTİ

Saraybosna'ya barış ve diyalog temsilcisi olarak geldiğini söyleyen Papa Francis, daha sonra Saraybosna'daki Asim Ferhatoviç Stadyumu'nu hınca hınç dolduran 65 binden fazla kişinin katıldığı halka açık bir ayin yönetti. Konuşmasında küresel iletişim çerçevesinden bakıldığında dünyanın bir "savaş atmosferi" ile kuşatılmış olduğunu ifade etti. Bu çatışmalarda silah ticareti üzerinden kazanç elde edenleri hedef alan Francis şunları söyledi: "Savaş demek, mülteci kamplarındaki çocuklar, kadınlar ve yaşlılar demek... Siz bunları çok iyi biliyorsunuz. Çünkü tüm bunları burada yaşadınız."

POLİS KENTTE KUŞ UÇURTMADI
Stadyumdaki törene komşu ülkelerden de onbinlerce Katolik akın etti. Bosnalı Müslümanlar da tribünlerdeki yerini aldı.
Papa'nın ziyareti nedeniyle şehirde güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. 5 binden fazla polis görevlendirildi. Papa'nın güzergâhındaki binalarda yaşayanlara, pencerelerini açmamaları ve balkonlara çıkmamaları talimatı verildi. Güvenlik tedbirlerine gerekçe olarak, radikal İslamcı terör gruplarının geçtiğimiz hafta Balkanları hedef alan bir video yayınlaması gösteriliyor.
Stadyumdaki ayin öncesinde ise Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı İvo Komşiç, sembolik olarak şehrin anahtarını Papa Francis'a takdim etti.
Papa, ülkedeki Ortodoks, Müslüman ve Yahudi din adamları ile buluşacak.
Francis, Katolik Kilisesi tarihinde Saraybosna'yı ziyaret eden ikinci lider olma özelliği kazandı. Saraybosna'yı ilk kez, 1997'de Papa 2'inci Jean Paul ziyaret etmişti.

KIRILAN ASAYA BANTLI ÇÖZÜM
Papa Francis'in asası, Koşevo Stadyumu'ndaki ayin öncesinde kırıldı. Papa ayine bantla yapıştırılmış asa ile çıktı.

KÜRSÜSÜ BİR MÜSLÜMAN'DAN
Katolik liderin ayinde kullandığı ve Bosnalı bir Müslüman tarafından mütevazı bir atölyede yapılan kürsü ile koltuk dikkat çekti. Onlarca aday arasından, başarılı çalışmaları nedeniyle bizzat Vatikan tarafından seçilen ve Bosna'nın Zavidovici kasabasında yaşayan 33 yaşındaki Edin Haydaroviç, hislerini daha önce, "Umarım bizim bu çalışmamız, Bosna'daki Müslüman- Hıristiyan gerginliğinin azalmasına da yardımcı olur" diye dile getirmişti.
BİZE ULAŞIN