ABD'de hapisten film gibi kaçış

ABD'nin en korunaklı hapishanelerinden birinde uzun yıllar unutulmayacak bir firar yaşandı. Kazdıkları tünelle kanalizasyona inen mahkûmlar rögar kapağından kaçarak polislere izini kaybettirmeyi başardı

ABD'de hapisten film gibi kaçış
ABD'nin en güvenlikli hapishanelerinden biri olarak nitelendirilen New York'taki Clinton Cezaevi, filmleri aratmayacak bir firara sahne oldu. Açıldığı 1865'ten beri tek bir firar vakasının bile gözlenmediği hapishaneden, Richard Matt (48) ve David Sweat (34) adlı iki mahkûm kaçtı. Cuma gecesi 22:30'da gerçekleşen yoklamada odalarında bulunan mahkûmların, sabah 05:30'daki sayımda firar ettikleri anlaşıldı. Komşu hücrelerdeki tutukluların kaçış hikayesiyse filmleri aratmıyor. Ele geçirdikleri matkap ve inşaat aletleri sayesinde duvarı delen Matt ve Sweat, hapishanenin kanalizasyon tünellerine girdi. Tünelleri aşan ikili, bir rögar kapağından yola çıkarak kaçmayı başardı. Hapishanenin bir bölümünün tadilat altında olduğu, mahkûmların matkapları tadilat alanından aşırdığı tahmin ediliyor. Firarilerin izlediği yolu adım adım takip eden güvenlik görevlileri, iki mahkûmun kendilerine bir de not bıraktığını gördü. Kanalizasyon borusuna yapıştırılmış notta gülen bir surat ve 'iyi günler dileriz' ibaresi vardı. Olayın ardından hapishane çevresinde seferberlik başladı. Eğitimli köpekler ve izleme ekipmanıyla donatılmış 200 kadar emniyet görevlisi Matt ve Sweat'i aramaya başladı. Tüm programını iptal eden New York Valisi Andrew Cuomo, mahkûmların tehlikeli kişiler olduğunu hatırlatarak, halka 'yanlarına yaklaşmayın' uyarısında bulundu.

İKİ MAHKÛM DA CİNAYETTEN YATIYORDU
Kaçaklardan Richard Matt, 1997 yılında bir adamı kaçırıp işkenceyle öldürmekten 25 yıl, David Sweat de 2002 yılında bir şerif yardımcısını öldürmekten müebbet hapis cezası almıştı. Mahkûmların kaçışı, Oscar ödüllü 'Esaretin Bedeli' adlı filme benzetildi.

BİZE ULAŞIN