"Uçaklar her bombaladığında çok korkuyoruz"

Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan bazı Suriyeliler, Akçakale Belediyesine ait eski tır garajında kurdukları çadırlarda çatışma seslerinden uzakta yaşamlarını sürdürüyor

Uçaklar her bombaladığında çok korkuyoruz
Suriyeli Hadi: - "Uçaklar her bombaladığında çoluk çocuk çok korkuyoruz ve hepimizin psikolojisi bozuldu. Olaylar bitinceye kadar bize kucak açan Türkiye'de kalmayı düşünüyoruz"

Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan bazı Suriyeliler, kendi kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdürüyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye'nin Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesine düzenlediği hava bombardımanından kaçan yaklaşık 20 bin Suriyeli, zorlu bir yolculuğun ardından geldikleri Türkiye'de savaş tehdidinden uzakta sağlanan desteklerle hayata tutunmaya çalışıyor.

Akçakale ilçesinde oluşturulan noktalardan Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli 10 aile de Akçakale Belediyesine ait eski tır garajında kurdukları çadırlarda yaşıyor. Belediyenin yatak, battaniye ve gıda yardımı yaptığı sığınmacılar, yetkililere teşekkür ediyor.

Süluk bölgesinden gelen İsa Abut, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçakların, kadın, çocuk, yaşlı demeden sivillerin yaşadığı yerleri bombaladığını ve çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini öne sürdü.

Koalisyon güçlerinin hava saldırısının ardından köylerine giren YPG ve diğer güçlerden nasıl korunacaklarını bilemediklerini dile getiren Abut, çocuklarıyla Türkiye'ye sığındığını ancak diğer yakınlarının Suriye'de kaldığını anlattı.

- "DAEŞ sivillerin çıkmasını istemiyor"

Deyru'z Zor kentinden gelen Ayit Hadi ise Türkiye'ye kaçmak istediklerini ancak yolda DAEŞ tarafından 2 gün boyunca bekletildiklerini belirtti.

DAEŞ'in sivil halkın bölgeyi terk etmesini istemediğini anlatan Hadi, hamile eşi ve küçük kızıyla Türkiye'ye geldiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Suriye'de hayat durma noktasına geldi. Çalışacak bir iş kalmadı, yiyecek desen çok az var onu da almak istesen çok pahalı. Uçaklar her bombaladığında çoluk çocuk çok korkuyoruz ve hepimizin psikolojisi bozuldu. Olaylar bitene kadar bize kucak açan Türkiye'de kalmayı düşünüyoruz. Türk insanı bize çok yardımcı oldu hepsine çok teşekkür ediyoruz. Bize tır garajını tahsis eden, battaniye yatak ve yastık dağıtan Akçakale Belediyesi ekiplerine de teşekkür ediyoruz."

Hibe Dahil de hamile ve egzama hastası olduğunu belirterek, "Havalar çok sıcak ve ramazan ayı yaklaştı. Bize çadır kentte bir yer verilirse memnun oluruz. Suriye'de çok sıkıntı çektik umarım Türkiye'de biraz rahat ederiz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN