35 katrilyon getir bir doları götür!

Enflasyon ve ekonomik çöküşün önünü alamayan Zimbabve hükümeti son çare olarak ulusal para birimini tedavülden kaldırıyor. Bankalara 35 katrilyon Zimbabve doları getirenlere, bir Amerikan doları verilecek

35 katrilyon getir bir doları götür!
Enflasyon canavarını dizginleyemeyen Zimbabve hükümeti, tüm çabalarına rağmen parasındaki sıfıların sayısının artmasına engel olamayınca, çareyi ulusal para birimini tedavülden kaldırmakta buldu. 2008 yılından beri ülkede başka para birimlerinin kullanımına izin veren yetkililer, 30 Haziran 2015'ten itibaren Zimbabve dolarının kullanımdan kalkacağını duyurdu.

PARAYI ÇANTAYLA TAŞIDILAR

Bu tarihe kadar, bankalara gelerek 35 katrilyon Zimbabve doları getiren her vatandaşa, bu meblağ karşılığında 1 ABD doları verilecek. Zimbabve doları yerine bundan böyle, halihazırda da kullanımda olan ABD doları, Güney Afrika randı, euro, Botswana pulası gibi para birimleri geçerli olacak. Zimbabvelilerin kendilerine ait bir para birimine sahip olamamasının sebebiyse, bir türlü önüne geçilemeyen ekonomik çöküş. Finansal yönetime dair güçlü hamlelerin görülmediği ülkede, yolsuzluk, adam kayırma ve Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin toprak reformunun ekonomiyi çökerttiği söyleniyor. Zimbabve bu tarihe gelene kadar 2006 yılında parasından 3 sıfır, 2008 yılında 10 sıfır ve ertesi yıl da 12 sıfır daha attı. Fakat bu uygulamalar da herhangi bir etki doğurmadı. 2008 itibariyle enflasyon oranı yüzde 79 milyar 600 milyona kadar çıktı. Ulusal para birimiyle alışveriş yapmak isteyenler, en basit gıda ihtiyaçlarını karşılamak için bile çantalarla para taşımak zorunda kaldı. Bu nedenle 2014 yılından beri ülkede diğer para birimlerinin de kullanımına izin veriliyor. Artık 14 milyon Zimbabveli, pek de kullanmadıkları Zimbabve dolarına tamamen elveda diyor.
BİZE ULAŞIN