ABD'nin vize sistemi tamamen çöktü

ABD'nin vize kabul sisteminde yaşanan çöküntü tüm dünyayı etkiledi. Günde en az 50 bin kişi sorunun çözülmesini bekliyor. Yetkililer umutsuz konuştu: Önümüzdeki haftaya kadar çözüm beklemeyin

ABD'nin vize sistemi tamamen çöktü
ABD'ye giriş yapmak isteyen ve vize başvurusunda bulunan binlerce kişiye kötü haber Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'den geldi. Vize kabul sistemlerinde elektronik bir sorun olduğunu açıklayan Kirby, bu sorunun önümüzdeki hafta da süreceğini söyledi. Kirby'nin açıklamalarının ardından ABD vizesi bekleyen binlerce kişinin, kısa zaman içinde seyahat ümitleri tükenmiş oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı da internet sitesinden konuya ilişkin bir açıklama yayımladı. Yazılı açıklamada "Konsolosluk İşleri Bürosu, vize sistemleriyle ilgili sorun yaşamaya devam ediyor. Bu sorun tüm ülke vatandaşlarını ilgilendiriyor. yüz kadar uzman, sorunun üstesinden gelmek için zamanla yarışıyor. Fakat gelecek haftadan önce bir çözüm beklemiyoruz" ifadeleri yer aldı. Sorunun biyometrik bilgilerin kabulüne ve işlenmesine dair olduğu açıklandı. Kirby "Sorun ulusal güvenliğimizle ilgili ve bu yüzden ciddiyetle üzerine eğiliyoruz" şeklinde konuşurken, herhangi bir siber saldırının söz konusu olmadığı belirtildi. Dünyanın birçok ülkesinden ABD vizesi almak isteyenlerin sayısının günde 50 bini bulduğunu söyleyen yetkililer, yaz dönemi olduğu için yoğunluğun daha da arttığını aktardı.

MAHSÜL TARLADA KALDI
ABD'ye girmek için haber bekleyen bir kesim ise mevsimlik işçiler. Tarlalarda çalışmak için dönemlik olarak ABD'ye gelen Meksikalı işçilere geçici vize verildi. Birkaç gün içinde 350 kadar işçinin dönemlik çalışma vizesi alamadığı için, geçici giriş belgesiyle sınırı geçtiği belirtildi. Çiftlik sahipleri, çok sayıda işçinin sınırda mahsur kaldığını, bu nedenle hasatı bekleyen mahsüllerin tarlalarda çürüme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN