'Altıncı yok oluş' insanlığı vuracak

20'nci yüzyılda omurgalı hayvanların yok oluş hızının önceki asra kıyasla 114 kat arttığını saptayan ABD'li uzmanlar: Dünya, 6'ncı kitlesel yok oluş sürecine girdi. Bu kez insanoğlu da tehdit altında

'Altıncı yok oluş' insanlığı vuracak
ABD'deki Stanford, Princeton ve Berkeley üniversitelerinden uzmanlar, dünya üzerinde özellikle omurgalı canlıların türünü tehdit eden yeni bir "yok oluş" sürencine girdiğini ve insanoğlunun da yok olacak türler arasında bulunduğunu açıkladı. "6'ıncı kitlesel kez yok oluş" süreci olarak tanımlanan aşamanın bir benzeri de 65 milyon yıl kadar önce yaşanmış ve dünyaya düşen dev bir göktaşı nedeniyle dinazor soyu tükenmişti. Araştırma raporunda, tıpkı o dönemde dinozorların yok olması gibi büyük bir şok dalgasının beklendiği ifade ediliyor. Uzmanlardan Gerardo Ceballos, "Bunun devam etmesine izin verirsek, canlı yaşamın kendisini telafi etmesi milyonlarca sene alabilir ve kendi türümüzde yok olabilir" sözleriyle tehlikenin boyutlarına dikkat çekiyor.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ, ORMANLAR...
Çalışmada, 20'inci yüzyıldaki omurgalı hayvan türlerinin tükenme hızının, önceki yüzyıla göre 114 kat daha fazla olduğu tespit edildi. 1900'den bugüne 400'den fazla canlı türünün soyunun tükendiğini, oysa bu çapta bir yok oluşun ancak 10 bin yılda gerçekleşmesinin gerektiğini belirten uzmanlar, bu tablodaki en önemli nedenlerin ise çevre kirliliği, orman tahribi ve iklim değişikliği olduğunu belirledi. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'ne göre iki yaşamlı yani amfibi canlıların yüzde 41'i ve memelilerinin yüzde 26'sı tükenme tehdidi altında... Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada, türlerinin yok olma hızının, insanoğlunun ortaya çıkışıyla birlikte bin kat arttığını ortaya koymuştu.
BİZE ULAŞIN