IŞİD 10 yıl daha bölgemizde

IŞİD lideri Bağdadi'nin kendi başına halifelik ilan etmesinin üzerinden neredeyse 1 yıl geçti. Uzmanlara göre IŞİD en zengin terör örgütü ve önümüzdeki 10 yıl boyunca bizimle

IŞİD 10 yıl daha bölgemizde
Terör örgütü IŞİD'in, Irak ve Suriye'deki ilerleyişinin önüne bir türlü geçilemiyor. Örgüt, Suriye'nin Tel Abyad bölgesini kaybetse de diğer bölgelerdeki hakimiyetini sürdürüyor. Üstelik bu ilerleyiş ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarına rağmen engellenemiyor. IŞİD'in lideri Ebubekir Bağdadi'nin kendi başına halifelik ilan etmesinin üzerinden ise neredeyse 1 yıl geçti. Fransız haber ajansı AFP, 29 Haziran 2014'te halifelik ilan eden Bağdadi'nin örgütünün son durumunu ve geleceğini uzmanlara sordu. AFP'nin haberine göre IŞİD örgütü önümüzdeki 10 yıl boyunca bölgedeki etkinliğini devam ettirecek. İngiliz düşünce kuruluşu Chatham House'un Ortadoğu masası uzmanlarından Hasan Hasan, "IŞİD bir direniş hareketi gibi çalışıyor. Bir bölgede gücünü kaybediyor, ama diğer tarafta genişliyor. Hala silah ve finansal açıdan çok güçlüler. Önümüzdeki 10 yıl boyunca bizimle olacaklar" dedi.

2 MİLYON $ GELİR

ABD merkezli düşüncü kuruluşu Rand Corporation'da çalışan Patrick Johnston da "Koalisyon uçakları kilit önemdeki petrol kuyularını etkisiz hale getirdi. Ama yağmalama, adam kaçırma, tarihi eser satma gibi daha birçok yoldan para kazanıyorlar. IŞİD örgütünün haftada en az 2 milyon dolarlık bir gelirinin olduğunu biliyoruz. Bu da onları dünyanın en zengin terör örgütü yapıyor. Üstelik örgüt olarak giderleri çok düşük. Örneğin silahları hafif yani pahalı değil. Ayrıca Suriye ve Irak ordusundan ele geçirdikleri teçhizatı kullanıyorlar. Böyle olduğu için IŞİD daha yıllarca etkili olacak" dedi. Uzmanlar ayrıca ABD'nin günde 9 milyon dolar harcadığı hava saldırılarının IŞİD'i durdurmadığının altını çizdi. Uzmanlara göre bu hava saldırıları istihbarat bilgilerinden yoksun, IŞİD militanları ise güçsüz yerel güvenlik birimlerini kolay yeniyor ve birçok bölgedeki halktan de ciddi destekler alıyor. IŞİD'in ayrıca ele geçirdiği bölgelerde güvenlik ve kamu hizmetleri gibi alanlarda hakimiyetini çok kısa sürede kurması ellerini güçlendiriyor. Öte yandan dün Irak'ın Enbar ve Selahaddin illerine bağlı bölgelerde IŞİD militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Emniyet birimleri, çıkan çatışmalarda 28 militanın öldürüldüğünü bildirdi. Operasyonlara ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin de destek verdiği belirtildi.
BİZE ULAŞIN