Beyaz Saray'da Obama'dan iftar

Beyaz Saray'da iftar veren ABD Başkanı Obama: Amerikalılar olarak, kim olduğu veya nasıl ibadet ettiği gerekçesiyle hiç kimsenin hedef haline gelmemesi gerektiğinde ısrar ediyoruz

Beyaz Saray'da Obama'dan iftar
ABD Başkanı Barack Obama, ramazan dolasıyla Beyaz Saray'da iftar yemeği verdi. Amerikalılar olarak herhangi bir dini ya da etnik grubu hedef alan nefret uyandırıcı eylemlere karşı çıktıklarını vurgulayan Obama'nın geleneksel iftar yemeğine, ABD'deki Müslüman toplumun temsilcileri, Müslüman Kongre üyeleri Andre Carson, Keith Ellison, başörtülü olması gerekçesiyle Abercrombie&Fitch giyim mağazasınca işe alınmayan Müslüman genç kız Samantha Elauf ve aralarında Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın da olduğu çoğunluğu Müslüman ülkelerin diplomatik temsilcileri katıldı.

'BİZ TEK BİR AİLEYİZ''

Barack Obama, konuşmasında, ramazanın "fedakârlık, disiplin ve sabır" gerektirdiğine işaret etti. Kuran'ın kendilerine insanların yer yüzünde ihtiyatlı davranmaları gerektiğini öğrettiğini belirten Obama "İnancımız ne olursa olsun, biz tek bir aileyiz" diye konuştu. Başkan Barack Obama, geçen aylarda Kuzey Carolina'da öldürülen 3 Müslüman genç ile önceki hafta Güney Carolina eyaletindeki Charleston kentinde tarihi kiliseye yönelik kanlı saldırıyı hatırlatarak, "Bu yılın başlarında Chapel Hill'de 3 Müslüman genç Amerikalı hunharca öldürüldüğünde tüm inançlara mensup Amerikalılar o insanların etrafından toplandı. Bu gece açıkçası dualarımız Charleston ve Mother Emanuel (Emanuel Ana) kilisesiyle birlikte. Amerikalılar olarak, kim olduğu veya neye benzediği, kimi sevdiği, nasıl ibadet ettikleri için hiç kimsenin hedef haline gelmemesi gerektiğinde ısrar ediyoruz. Bu nefret uyandıran eylemlere karşı duruyoruz" ifadelerini kullandı.

O KIZIN CESARETİNİ ÖVDÜ
"Bilgisizliğin ve önyargının üstesinden birlikte gelebiliriz" diyen Başkan Obama, ayrıca başörtülü olması gerekçesiyle Abercrombie&Fitch giyim mağazasınca işe alınmayan ancak ABD Yüksek Mahkemesi'nin haklı bulduğu Müslüman genç kız Samantha Elauf'u cesaretinden dolayı kutladı. Obama, "Samantha, herkes gibi aynı fırsatlara sahip olabilmek için başörtüsü takabilme hakkını savunmaya karar vermişti. Yüksek Mahkeme'ye kadar gitti ki ben bunu onun yaşındayken yapamazdım. Samantha (davasını) kazandı. Seninle gurur duyuyoruz Samantha" dedi.

BİZE ULAŞIN