Çin, Sibirya'da tarım arazisi kiralıyor

Bazı Çin şirketlerinin Sibirya'da tarım arazisi kiralamak için görüşmeler yaptığı, bazıları ile anlaşma sağlandığı bildirildi

Çin, Sibirya'da tarım arazisi kiralıyor
Çin şirketlerinin Sibirya'daki 115 bin hektarlık araziyi tarım için kiralamak üzere Rusya ile görüşmeler yaptığı bildirildi. Bazı şirketlerin anlaşmaya vardığı belirtiliyor.

Transbaikalia ili yetkililerine göre, Huae Sinbo şirketinin bu konudaki teklifi 448 Milyon dolar değerinde. TASS ajansına göre ise Rus yerel hükümeti bu alanda Çinli şirket ile bir mutabakat anlaşması imzaladı. Huae Sinbo şirketinin Sibirya arazilerini 49 yıla kiralamayı planlıyor.
Transbaikalia Valisi Konstantin Ilkovskiy kiralama ücretleri ve müddeti ile ilgili resmi işlemlerin bir senede tamamlanacağını söyledi.
Moskova Devlet Üniversitesi Profesörü Natalia Zubareviç, BBC'ye verdiği röportajda Sibirya'da bu kadar büyük tarım arazilerini kiralamanın karlı olmayacağını, hava şartlarının kötü ve ürün yetiştirmenin çok sıkı çalışmayı gerektirdiğini söyledi.
Rus profesöre göre, Çinliler bu topraklarda ayçiçeği üretimi de planlıyor ancak bu bölgede bu bitki yetişmiyor. Zubareviç, "Şiddetli kış ikliminden dolayı buralar hayvancılık için de elverişli değil. Çinliler çok girişimci insanlar, ama onlar hava şartlarına karşı koyabilirler mi? Belki seraları kullanmayı deneyecekler" dedi.

Rus Vali Ilkovskiy Çinli şirketin tarım alanında 1000'e yakın Rus ve Çin işçi istihdam edeceğini söyledi.
Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü Çin uzmanı Vladimir Korsun'a göre bu bölgelere Çin yatırımını çekmenin tek yolu arazileri kira vermek.
Ukrayna'daki savaş sonrası Batının yaptırımları nedeniyle zor durumda kalan Putin yönetiminin son zamanlarda Çin ile ekonomik ilişkileri geliştirmek istediği biliniyor. 2014 yılının Mayıs ayında Rusya hükümeti enerjiye ihtiyacı olan Çin ile 30 yıla yayılan 400 milyar dolarlık gaz anlaşması imzalamıştı.
İki ülke arasında Batı Sibirya'dan Çin'in kuzey batısına uzanan ikinci gaz boru hattının inşaatı için mutabakat anlaşması da imzalandı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen yıl Çin lideri Xi Jinping ile en az beş kez bir araya geldi.
BİZE ULAŞIN