ABD'den Türkiye açıklaması

ABD, DEAŞ militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtikleri iddiasıyla ilgili açıklama yaparak "Türkiye'ye inanıyoruz" dedi.

ABD'den Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, DEAŞ militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtikleri iddiasıyla ilgili olarak, "Türk Dışişleri Bakanlığı bu konuda açıklama yaparak iddiaları kesinlikle yalanladı. Onlara inanmamak için hiçbir nedenimiz yok" dedi.

KOBANİ'DEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!


TÜRKİYE'NİN AÇIKLAMASINA İNANIYORUZ

Kirby'e günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soru yöneltildi.

"Türk Dışişleri Bakanlığı bu iddiaları tamamen yalanladı. Bu konuda onlara inanmamak için hiçbir nedenimiz yok" ifadesini kullanan Kirby, NATO müttefiki Türkiye'nin DEAŞ ile mücadele çabalarında çok önemli ortak olduğuna dikkati çekti.


Kirby, "(Türkiye) Koalisyona desteğini sürdürüyor ve bu noktada biz de onlara müteşekkir olmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin sığınmacı akışı gibi bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu anımsatan Kirby, bunun da giderilmesi zor bir sorun olduğunu kaydetti.

Kirby, "Yabancı savaşçıların akışının (engellenmesi) noktasında ilerleme sağlanabilir mi? Evet. Başkan (Barack) Obama da bunu söyledi ama bu sadece Türkiye'yle değil, koalisyonun hemen hemen tüm üyeleriyle ilgili bir konu. Yabancı savaşçı akışı, radikalleşme, bunlar sadece Türkiye değil uluslararası toplum için bir problem" değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, DEAŞ militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtikleri iddiasının tamamen yalan olduğunu söylemişti.

Erdoğan: Kobani'deki saldırıları en şiddetli şekilde kınıyoruz

'Esad-DAEŞ işbirliğini gösteren kanıtlar var'

BİZE ULAŞIN