Kobani temizlendi

5 ay aradan sonra perşembe günü Kobani'ye sızan DAEŞ, dün kentten tamamen çıkarıldı . Militanlar 3 günde 206 sivili öldürdü

Kobani temizlendi
Suriye'nin Türkiye sınırındaki ilçesi Kobani'ye 5 ay sonra perşembe günü yeniden sızan DAEŞ militanları yoğun çatışmaların ardından dün kentten tamamen çıkarıldı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Kobani'deki DAEŞ militanlarının etkisiz hle getirildiğini duyurdu.

54 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

Dün sabah saatlerinde kentin Miştenur Mahallesi'ndeki bir binada bulunan DAEŞ militanları, YPG tarafından bomba döşenerek binanın imha edilmesiyle etkisiz hale getirildi. Sivillerin tahliye edilmesinin ardından gerçekleştirilen patlama 1 km mesafedeki Türkiye sınırından da duyuldu. DAEŞ'in Kobani'ye girdikten sonra sivillere yönelik başlattığı saldırılarda ise 206 kişi hayatını kaybetti. Örgüt militanlarının ev ev dolaşarak yaptığı belirtilen infazlarda ölü sayısının artabileceği kaydediliyor. Çatışmalarda 54 DAEŞ militanı öldürüldü. Konuyla ilgili açıklama yayınlayan Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, terör örgütü DAEŞ'in Kobani'deki saldırılarını kınayarak "Saldırılar, İslami ve insani tüm değerlere aykırıdır" ifadelerinde bulundu. Öte yandan, DAEŞ'e yönelik Irak'ın Kerkük kentinde devam eden hava operasyonlarında en az 80 DAEŞ militanı öldürüldü.
BİZE ULAŞIN