Rusya'dan işgal provası

Kırım'ı topraklarına katan, Ukrayna'nın da bölünmesinde pay sahibi olan Rusya etrafına korku salıyor. Rusya'nın çevresindeki ülkeleri işgal provaları yaptığı ortaya çıktı

Rusya'dan işgal provası
ABD'li ve Avrupalı uluslararası güvenlik uzmanlarını Rusya endişesi sardı. Kırm'ı ilhak eden ve Ukrayna'nın doğusunda defakto devlet kurduran Rusya'nın sıradaki hedefi Kuzey Denizi ve Baltık ülkeleri olabilir. Danimarka, Norveç ve İsveç gibi ülkelerin yanısıra Polonya da tehdidin gölgesinde. ABD'li güvenlik uzmanı Edward Lucas, Rusya'nın bu ülkeler üzerindeki emellerini ele alan bir rapor hazırladı. "Yaklaşan Fırtına" (The Coming Storm) adlı rapora göre; Rus ordusu geçtiğimiz aylarda iki kez Danimarka'yı işgal provası gerçekleştirdi. Lucas, Rus askerlerinin işgal tatbikatlarında gerçek füzeler kullandığını belirtti. Rusya'nın son olarak 21-25 Mart tarihlerinde Danimarka'nın Bornholm adasını işgal planını denediğini söyleyen Lucas, son derece çarpıcı bir iddia ortaya attı. Folkemodet adlı bir siyaset festivalinin düzenlendiği Bornholm adasına, bu festival esnasında politik seçkin sınıfın tamamının aralarında bulunduğu 90 bin kişi akın ediyor. Lucas'a göre Rusya bu tarihlerde Bornholm'ü vurursa, tek bir saldırıyla Danimarka'yı başsız bırakabilir. Raporda Rus ordusunun sadece Danimarka'ya değil, İsveç'in doğu kıyılarına, Finlandiya'ya ait adalara ve Norveç topraklarına yönelik tatbikatlar da yaptığı belirtildi.

9 ÜLKE TEHDİT ALTINDA

20 senedir bölgeyi izleyen istihbarat, siber güvenlik ve strateji uzmanı Lucas, Rusya'nın tehdidi altındaki dokuz ülkeyi; Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç, Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya olarak sıraladı. Bu dokuzlunun toplam ekonomik gücünün Rusya'yı geçtiğini belirten Lucas, aralarındaki farklılıklar nedeniyle bu ülkelerin Rusya karşısında kendilerini savunamayacağını söyledi.
BİZE ULAŞIN