Şeyh Hıdır Adnan'ın açlık grevi sona erdi

Filistin'deki İslami Cihad Hareketi, Şeyh Hıdır Adnan'ın hapishaneler idaresiyle yaptığı anlaşma sonucu açlık grevini durdurduğunu belirtti.

Şeyh Hıdır Adnan'ın açlık grevi sona erdi
Filistin'deki İslami Cihad Hareketi, Hıdır Adnan'ın hapishaneler idaresiyle yaptığı anlaşma sonucu açlık grevini durdurduğunu belirtti.

İslami Cihad Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Şeyh Hıdır Adnan, İsrail güvenliği ve hapishaneler idaresiyle 'ramazan bayramı öncesinden serbest bırakılmasını garantileyen' anlaşmayı imzaladıktan sonra grevini durdurdu. Anlaşma, 55 gün boyunca Adnan tarafından gösterilen efsanevi sebat sonrasında gerçekleşmiştir" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Mısır istihbaratı ve bazı farklı kuruluşların anlaşmaya varmak için çaba sarf ettiği bildirildi.

Hıdır Adnan daha önce de 67 gün açlık grevi yapmıştı

Defalarca İsrail yönetimi tarafından tutuklanan İslami Cihad Hareketi'nin önde gelen isimlerinden Hıdır Adnan (36), son olarak 8 Temmuz 2014'te Cenin kentindeki bir güvenlik noktasında gözaltına alınmıştı. Adnan, idari tutukluluk kararının uzatılmasını protesto için 5 Mayıs 2015'te açlık grevine başlamıştı. Daha önce de 67 gün devam eden açlık grevi yapan Adnan'ın sağlık durumunun bozulduğu belirtilmişti.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor. Filistinli aileler sık sık gösteri düzenleyerek, uluslararası toplum ve kuruluşlardan bu konuda yardım talep ediyor.
BİZE ULAŞIN