İsrail'den Suriyeli muhaliflere yardım

İsrail'den Suriyeli muhaliflere yardım

Tel Aviv yönetiminden Suriyeli muhalifler için itiraf geldi. Savunma Bakanı Yaalon, belirledikleri iki şarta uyan muhalif gruplara yardımda bulunduklarını duyurdu

  • Dünya
  • Çarşamba 01.07.2015
İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, Suriye'nin İsrail sınırı yakınlarında faaliyet gösteren muhalif oluşumlara yardım gönderdiklerini açıkladı. Başkent Tel Aviv'deki İsrail Savunma Kuvvetleri'nin karargah binasında yaptığı açıklamada Yaalon, Golan Tepeleri civarındaki muhalif gruplarla ülkesi arasında yazıya dökülmemiş bir anlaşma olduğunu dile getirdi. "Sınır yakınlarındaki muhaliflere iki şarta uyarlarsa yardım teklif ediyoruz" diyen Yaalon "Bunlardan biri terörist grupların sınıra yaklaşmasına izin vermemeleri, ikincisi de Dürzilere saldırmamaları" ifadelerini kullandı. İsrail'e, muhalif grupların kontrol ettiği alandan herhangi bir saldırı yönelmediğini söyleyen Savunma Bakanı, Dürzilerin yaşadığı bölgedense İsrail'e füze atıldığını söyledi ve "İsrail, Suriye'deki iç savaşa müdahil olma amacı gütmüyor. Fakat bizim kırmızı çizgilerimiz var. O çizgiler geçildiğinde gerekli adımları atarız" şeklinde konuştu. Yaalon, İsrail'le Dürziler arasında kuvvetli bir bağ olduğunu söylerken, İsrail'deki Dürzi azınlık liderleri Savunma Bakanı'nın bu açıklamasından memnun olduklarını duyurdu. Hangi muhalif grupların bu yardımlardan faydalandığı ise belirtilmedi. Tel Aviv yönetimi, El Kaide, DAEŞ ve El Nusra gibi oluşumların dışındaki muhalif birliklere, Şam rejimi karşısında yardım etme politikası izliyordu. Uzmanlar, Golan Tepeleri yakınlarında Güney Cephesi adlı muhaliflerden oluşan bir çatı birliğin olduğunu belirtiyor, fakat bu birliğin içinde El Kaide bağlantılı El Nusra grubuna üye muhaliflerin de çatıştığı söyleniyor. Öte yandan Batı Şeria'da dün Filistinlilerin kullandığı bir araçtan açılan ateş sonucu yaralanan 4 Yahudi yerleşimciden birinin öldüğü bildirildi. Kudüs'teki bir kontrol noktasında ise İsrail askerlerinin ateş açması sonucu bir Filistinli yaralandı.

YENİ BANKNOTLARDA HAFIZ ESAD'IN RESMİNE YER YOK
Suriye Merkez Bankası Başkanı Edip Meyyali, dün piyasaya sürülen yeni banknotları tanıttı. 1000 Suriye Lirası değerindeki banknotlarda önemli bir değişiklik göze çarptı. Tedavüle dün giren parada Suriye'nin eski devlet başkanı ve Beşar Esad'ın babası Hafız Esad'ın resmi bulunmuyor. Esad yerine paranın üzerinde Deraa'daki Antik Roma Tiyatrosu'nun resmi basılmış.
BİZE ULAŞIN