Musul'da DEAŞ militanlarını iftarda zehirlediler

Musul'da DEAŞ militanlarını iftarda zehirlediler

Irak basınına göre Musul'da iftar sofrasına oturan 145 DAEŞ militanından 45'i zehirlenerek öldü. Militanları, yerel halkın intikam için kasıtlı zehirlediği öne sürüldü

  • Dünya
  • Perşembe 09.07.2015

Ele geçirdikleri topraklarda acımasız katliamlar yapan terör örgütü DAEŞ, bu kez gafil avlandı. Irak basınında çıkan haberlere göre örgüt militanlarının iftar yemeğine zehir katıldı ve 45 DAEŞ üyesi hayatını kaybetti. Olayın, örgütün elinde bulunan en büyük bölge olan, Irak'ın Musul şehrinde gerçekleştiği belirtildi.Esad havadan DAEŞ karadan vuracak

Haberi doğrulayan Kürt kaynaklar da 145 DAEŞ üyesinden ancak 100 kadarının hayatta kalabildiğini aktardı. Kimi haber siteleri de "Militanların ölüm sebebi net değil. Zehir kullanılan bir saldırı olabilir, fakat gıda zehirlenmesi ihtimalini de gözardı etmemek lazım" ifadelerini kullandı. Bazı kaynaklara göre ise yerel halk intikam almak için militanları kasıtlı şekilde zehirledi.

DAEŞ 'kadın pazarı' kurdu

DAEŞ'e yönelik benzer saldırı haberleri daha önce de dünya basınında yer almıştı. Kasım ayında Özgür Suriye Ordusu'nun, Rakka'daki DAEŞ kampına sızarak yemeklere zehir kattığı iddia edilmişti. Olayda 10 terörist ölmüştü.

Yaklaşık 8 milyon kişinin yaşadığı bir bölgeyi silah zoruyla kontrol eden DAEŞ militanları, sosyal medya üzerinden zengin iftar sofralarının fotoğraflarını paylaşmaya devam ediyor. Örgüt elinde tuttuğu şehirlerde hayatın sorunsuz sürdüğüne dair propoganda yapsa da, birçok kentte aşevlerinin önünde uzun yemek kuyrukları oluşuyor.

ABD önderliğindeki koalisyon uçaklarının desteklediği operasyonlarda ise pazar gününden beri 78 DAEŞ militanı öldürüldü. Bu arada Rakka vilayetindeki Ayn İssa beldesinin kontrolünün DAEŞ'ten tekrar PYD'ye geçtiği bildirildi.

BİZE ULAŞIN