Kritik operasyon başladı!

Irak güvenlik güçlerinin Enbar'ı kurtarmak için DAEŞ’e yönelik operasyona başladığı bildirildi.

Kritik operasyon başladı!
Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yahya Resul, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, operasyonun bu sabah saat 05.00'de başladığını duyurdu.

Yahya Resul, "Ordu, Haşdi Şabi, özel birlikler, polis teşkilatı ve Enbar aşiret güçleri, planlanan hedeflere doğru ilerliyor" dedi.

Yahya Resul, Enbar'ı kurtarma operasyonun kent merkezi Ramadi'nin yanında Felluce'yi de kapsadığını dile getirerek, "İlgili askeri kurumlar, bölgelerin kurtarılma önceliğine göre karar veriyor. Askeri birimlerimiz de tüm hazırlıklarını tamamladı ve en yüksek düzeyde donanıma sahip bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Sözcü Yahya Resul, koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının DAEŞ mevzilerini belirleme ve istihbarat bilgisi paylaşımı konusunda operasyona katıldığını söyledi.

Hedef Felluce

Irak Ordusu'na bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığın Sözcüsü Saad Maan ise, basına yaptığı açıklamada, önümüzdeki saatlerde Anbar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunacaklarını ifade etti.

Maan, "Şu anda Felluce'yi kuşatıyoruz. DAEŞ'in mevzilerini tespit edip kararlıkla ilerliyoruz. DAEŞ'a gelecek lojistik tüm yardım hatları kesmek planımızın birinci aşamasıdır. İkinci aşamada ise Felluce'nin merkezine girmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Iraklı güvenlik güçleriyle Şii milis güçleri yaklaşık iki aydan beri Enbar'da DAEŞ'e karşı operasyon düzenliyor. Başkent Bağdat'ın 60 kilometre kuzeybatısındaki Felluce'nin tamamı ise DAEŞ kontrolünde.
BİZE ULAŞIN