Bayramda çocuk her yerde çocuk...

Bayramda çocuk her yerde çocuk...

Suriye'de savaşın en şiddetli çatışmalarının yaşandığı Halep, bayrama yine bombaların altında girdi.
Ramazan boyunca hedef gözetmeksizin sivillerin üzerine varil bombası yağdıran Suriye Rejimi, bayramın ilk gününde de saldırılarına devam etti. Gece boyunca çatışmaların devam ettiği Halep'te insanlar silah ve bomba seslerinin altında bayram namazını kıldı.HAYALET KENT

Halep, ilk çatışmaların başladığı 2012 yılından beri en hareketli günlerini yaşıyor. Suriyeli muhaliflerin 2 Temmuz'da şehrin denetimini sağlamak için başlattıkları 'Halep'in Fethi' operasyonu 3'üncü haftasına girdi. İç savaşın en çok zarar verdiği şehirlerin başında gelen Halep, rejim uçaklarının attığı varil ve vakum bombaları ile füzeler yüzünden yerle bir oldu. Şehirde yıkılmayan tek bir bina kalmadı. Hayalet kente dönüşen Halep'te insanlar ölüm korkusuyla Ramazan Bayramı'na girdi.SU-ELEKTRİK YOK

Halep'in Fethi Operasyonu'nun ardından Suriye Rejimi, muhaliflerin yaşadığı bölgelere elektrik veren nakil hatlarını imha etti. Su borularını patlattı. Tamamen karanlığa gömülen muhalif mahallelerde, halk bayram öncesi içme suyu ihtiyaçlarını gidermek için su depolarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Çocuklar bidonlarla evlere temiz su taşıdı. Elektrik, Su, gıda, ilaç gibi temel ihtiyaçlarının karşılamakta zorlanan Halepliler, açık olan sınırlı sayıdaki dükkandan bayram alışverişi yaptı."BAYRAM HALEP GECELERİ GİBİ KARANLIK"
Savaşın başladığı 5 yıldan beri bayram sevinci yaşamayan Basravi Süleyman, "Bizim için savaşa başladığımz günden beri bayram diye bir şey yok. Burada bayram demek Esad'ın bombası demek. Esad, her bayramda camilerimizi bombalar. Bayram barışın, huzurun olduğu yerde kutlanır.
5 yıldır burada bayram Halep geceleri gibi karanlık. Bizim için bayram Esad ve DAEŞ'ten kurtulduğumuz gündür. Her evde bir şehid ya da gazi var. Kimsenin ailesi yanında değil. Halep'te bayram nasıl kutlansın" dedi.

BİZE ULAŞIN