ABD'den Türkiye'ye DAEŞ övgüsü

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin terör örgütü DAEŞ ile mücadele konusunda attığı somut adımlardan memnuniyet duyduklarını açıkladı

ABD'den Türkiye'ye DAEŞ övgüsü
Suriye ve Irak'taki DAEŞ üslerini vurmaya devam eden ABD'den operasyonlara yönelik katkılarına dair Türkiye'ye övgü geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, Türkiye'nin, terör örgütü DAEŞ'le mücadelede üzerine düşeni yaptığını söyledi. Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Baskey, Türkiye'nin DAEŞ ile mücadele kapsamında oluşturulan uluslararası koalisyonun önemli bir ortağı olduğunu belirterek, "Türkiye'nin uluslararası koalisyona sunduğu birçok noktadaki somut çabalarından memnuniyet duyuyoruz" dedi. Baskey, Suruç'ta meydana gelen terör saldırısının ardından Türkiye'nin DAEŞ'e karşı yeterince mücadele etmediği eleştirilerine, Türkiye'nin, DAEŞ'le mücadelede önemli bir müttefik olduğu karşılığını verdi.

YABANCI SAVAŞÇILAR ENGELLENİYOR

Yaklaşık 2 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapmasıyla insani yardım çabalarına liderlik eden Türkiye'nin DAEŞ'e karşı mücadelesini de öven Baskey, şunları kaydetti: "Türkiye, DAEŞ'e karşı mücadelede kritik bir ortak. Türkiye'nin uluslararası koalisyona sunduğu birçok noktadaki somut çabalarından memnuniyet duyuyoruz. Türkiye, Suriyeli ılımlı muhaliflere yönelik eğit-donat programına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Türkiye, yabancı savaşçıların akınını engellemek için de birçok önemli adımlar attı. Yabancı savaşçı akını sadece Türkiye'nin bir problemi değil ve bu noktada özellikle Avrupa'dakiler olmak üzere Türkiye ve diğer ortaklarımızla yakından çalışmayı sürdüreceğiz."

'EN İYİSİ YAPILIYOR'
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise, "Diğer küresel koalisyon ülkeleri gibi, NATO müttefikimiz olan Türkiye de DAEŞ'e karşı verilen mücadelede yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalışıyor" dedi.

EL KAİDE'YE BÜYÜK DARBE
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Horasan Grubu lideri Muhsin el Fadli'nin ABD güçlerinin Suriye'de düzenlediği hava saldırısında öldürüldüğünü bildirdi. Fadli'nin 8 Temmuz'da Suriye'nin Sarmada kenti yakınlarında araçla seyahat ederken ABD uçaklarının hava saldırısında öldürüldüğünü kaydetti. Başına 7 milyon dolar ödül konan Fadli, 11 Eylül saldırıları öncesinde bilgilendirilmiş az sayıdaki El Kaide üst düzey üyelerinden biriydi.

İSPANYOL GAZETECİLER KAYIP
İspanya Gazeteciler Federasyonu, Suriye'nin Halep kentinde bulunan 3 İspanyol gazetecinin kaçırıldığını duyurdu. İspanya Dışişleri Bakanlığı, gazetecilerin kayıp olduğunu doğrularken, olayın çok hassas bir konumda bulunduğundan detaylı bilgi verilemeyeceği belirtti. Araştırmacı gazetecilik yapan Antonio Pampliega, Jose Manuel Lopez ve Angel Sastre isimli gazetecilerin kaçırılmama ihtimalinin de göz önünde tutulduğu kaydedildi. Suriye'de kaybolan Japon gazeteci Jumpei Yasuda'dan da bir aydır haber alınamıyor.
BİZE ULAŞIN