Baron John Sewel seks skandalı yüzünden istifa etti

İngiltere’de Lordlar Kamarası’nda Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Baron John Sewel, ortaya çıkan görüntüler yüzünden istifa etti.

Baron John Sewel seks skandalı yüzünden istifa etti
The Sun gazetesi konuyla ilgili özel haberinde 69 yaşındaki Lord Sewel'in hayat kadınlarıyla çekilen video görüntülerini yayınladı.

Evli olan ve ikisi üvey, dört çocuğu bulunan Gilcomstoun Lordu Sewel'in Westminster'daki dairesinde çekildiği belirtilen videoda, "Yoldan çıkmak istiyorum" dediği duyuluyor.

IRKÇI SÖZLER
45 dakikalık videoda, "Bu akşam genç Asyalı bir kadın bulabilirdik ama boş verin" diyen Sewel, daha sonra da Asyalı kadınların masum göründüğünü ancak aslında "fahişe" olduklarını söylüyor. İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'a yakınlığı ile tanınan Lord Sewel'in hayat kadınlarına bir gece için 200'er sterlin ödeme yaptığı belirtildi.

ÖNCEDEN ELEŞTİRMİŞTİ
Lord Sewel bu ayın başında Huffington Post için bir makale kaleme almış ve uygunsuz hareketlerde bulunan lordların ayrıcalıklarının ellerinden alınması konusunda Lordlar Kamarası'na verilen yeni yetkileri anlatmıştı. Baron John Sewel "Azınlığın uygunsuz davranışları bizim imajımızı riske atıyor. Skandallar çekici gazete manşetleri oluyor" demişti.

İSTİFA GECİKMEDİ
Sun gazetesinin ortaya çıkardığı skandalın ardından Sewel, Lordlar Kamarası'ndaki tüm görevlerinden istifa etti. Lordlar Kamarası Başkanı Barones D'Souza, "şoke edici ve kabul edilemez" olarak tanımladığı olayın polise bildirildiğini açıkladı.
BİZE ULAŞIN