30 yıl sonra kurtarıldılar

30 yıl sonra kurtarıldılar

Peru ordusu, isyancı bir örgüt tarafından kaçırılan 39 kişiyi operasyonla kurtardı. Tarım alanlarında zorla çalıştırıldıkları belirtilen köle işçilerden bazılarının 30 yıldan bu yana esir tutulduğu açıklandı

Peru'da "Aydınlık Yol Örgütü" tarafından yıllardır esir tutulan ve tarım alanlarında zorla çalıştırılan 39 kişi kurtarıldı. Bu kişilerden bazılarının yaklaşık 30 yıl önce rehin alındıkları belirtildi. Örgütün elinden bir ay önce kaçan kişinin Peru ordusuyla iş birliği yapmasıyla, esirlerin tutulduğu çiftliğe operasyon düzenlendi. Peru Savunma Bakanlığı, 120 Peru askerinin ve 4 askeri helikopterin katıldığı operasyonda kurtarılan 39 işçiden 26'sının çocuk olduğunu, bazılarının örgütün elinde tutsak olarak doğduğunu açıkladı. Savunma Bakanı Yardımcısı Ivan Vega Loncharich, Aydınlık Yol Örgütü'nün "üretim kampı" olarak adlandırdığı kampların çocukların tarım alanlarında çalışmak için toplandığı ve kadınlardan yeni isyancılar doğurmaları beklenen çiftlikler olduğunu belirtti.

KORKUDAN İHBAR ETMEDİLER

Kırsal bölgelerde bazı ailelerin intikam alınacağı korkusuyla çocuklarının kaçırılmasını ihbar etmediği ifade ediliyor. İspanyolca adı "Sendero Luminoso" olan gerilla grubu, 1980'lerde yoğun eylemlerde bulunmuştu. 10 yıl devam eden iç çatışmalarda yaklaşık 70 bin kişi hayatını kaybetmişti.
BİZE ULAŞIN