Avrupa'nın ortasında umuda yolculuk

Avusturya'nın göçmenleri kabul edeceği açıklanınca, Macaristan'da bekleyen 10 bin kadar göçmen bu ülkeye geçti. Bunlardan bazıları da Almanya'ya yöneldi

Avrupa'nın ortasında umuda yolculuk
Macaristan'ın başkenti Budapeşte'den Avusturya sınırına getirilen mülteciler dün sabah oluşturulan transit bölge üzerinden Avusturya'ya geçti. 10 bine yakın göçmenin ülkeye vardığı tahmin ediliyor.

GÖNÜLLÜ KARŞILAMA
Macaristan'da yaklaşık 6 gündür bekletilen sığınmacılar, otobüslerle başkent Viyana'ya getirildi. Macaristan'da Keleti tren istasyonundan yola çıkarak M1 otobanı üzerinden Avusturya'ya yürüyemeye başlayan bin 200 sığınmacı ve istasyonda kalan yüzlerce kişi, Macar hükümetinin sağladığı otobüslerle Avusturya'ya götürüldü. Macaristan, gece saatlerinde Avusturya'nın göçmenleri kabul edeceğini açıklaması sonrası sığınmacıları bu ülkeye otobüslerle götürmeye başladı. Sığınmacılar, sabah saatlerinde otobüslerle Viyana Westbanhof İstasyonu'na getirildi.
Macar Haber Ajansı'nın (MTI) haberine göre, Keleti ve M1 otobanında 4500 sığınmacının otobüslerle Avusturya sınırına götürüldüğünü öğrenen yüzlerce kişi de Avusturya sınırına gitmek için yola çıktı. Bazı sığınmacılarsa, Macar polisinin kendilerine çok kötü davrandığını ve çocuklara bile şiddet uygulandığını iddia etti.
Avusturya'nın başkenti Viyana üzerinden Almanya'nın Münih kentine hareket eden sığınmacıları taşıyan trenler de ana tren istasyonuna vardı. Avusturya makamları yaklaşık 3 bin sığınmacının Almanya'ya doğru hareket ettiğini açıkladı.

BAŞBAKAN: KAPIM AÇIK

İngiltere'de daha fazla göçmene ülke kapılarının açılması için 400 bin imza toplandı. Bu, konunun parlamento gündemine alınması için gereken imza sayısının 4 katı...
Finlandiya Başbakanı Juha Sipila'nın Kempele bölgesinde bulunan ve çok sık kullanmadığını belirttiği evini ülkeye gelen Suriyeli sığınmacılara tahsis edeceği açıklandı. Başbakan Sipila, "Hepimiz aynanın karşısına geçip sığınmacılara nasıl yardımcı olabileceğimizi kendimize sormalıyız" dedi.
İrlandalı punk rock sanatçısı Bob Geldof da 4 mülteci aileyi Londra'da ve Kent'teki evlerine yerleştirebileceğini açıkladı.

YÜZBİNLERCE MÜLTECİNİN GÖÇ YOLU: BALKANLAR...
Balkanlar, Ortadoğu, Asya ve Afrika'dan gelen göçmenlerin en çok baaşvurduğu göç yolu olarak gündemde. Sadece Sırbistan'dan günde bine yakın göçmenin geçtiği tahmin ediliyor. Bu sene Macaristan'a yapılan iltica talebi geçen sene 43 binken, bu sene bu rakamın 80 bin civarında olduğu belirtiliyor. Yunanistan geçen yılın ilk 9 ayında 17 bin göçmen gelirken bu yıl bu sayı 230 bini buldu. Halen Makedonya- Yunanistan sınırında binlerce göçmen ölüm-kalım savaşı veriyor. Ancak Balkanlar aynı zamanda göçmenlerin istekleri dışında geri gönderildiği bir süzgeç vazifesini görüyor. Ülkeler arasında yapılan anlaşmalar nedeniyle göçmenler zorla ülkelerine geri gönderiliyor. Aşağıdaki haritada ise iki göçmenin göç güzergâhında başına gelenler anlatılıyor. Hırvatistan'ın başkenti Zagrep kentindeki bir mülteci kampında mülakat yapılan göçmenler hangi ülkede nelerle karşılaştıklarını anlattı.

BİZE ULAŞIN