İngiltere'de "Netanyahu gözaltına alınsın" kampanyası

İsrail Başbakanı'nın bu hafta İngiltere ziyareti kapsamında ülkeye geldiğinde gözaltına alınması için başlatılan imza kampanyasına verilen destek, konunun parlamentoda tartışılmasının değerlendirilmesi için gerekli olan imza sayısını aştı

İngiltere'de Netanyahu gözaltına alınsın kampanyası

İsrail'in geçen yaz Gazze'ye düzenlediği saldırılara dikkati çekmek ve bu hafta İngiltere'yi ziyaret edecek Netanyahu'nun işlediği iddia edilen "savaş suçları" yüzünden ülkeye geldiğinde gözaltına alınması için başlatılan imza kampanyasına destek verenlerin sayısı 105 bini aştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bu hafta Londra'ya geldiğinde, işlediği iddia edilen "savaş suçları" nedeniyle gözaltına alınması konusunun, İngiliz Parlamentosu'nun gündemine taşınıp taşınamayacağının değerlendirilmesi bekleniyor.

Parlamentonun sayfasında yer alan ve sadece İngiliz vatandaşları ile İngiltere'de ikamet edenlerin destek verebildiği imza kampanyalarının 100 binden fazla kişi tarafından desteklenmesi halinde konunun parlamentonun gündemine taşınıp taşınamayacağı değerlendirmeye alınıyor. İngiliz hükümeti, yine parlamentonun sayfasında yer alan ve 10 bin kişinin imzasını alan kampanyalara da cevap vermekle yükümlü.

Şimdiye kadar 105 bin 390 kişinin destek verdiği kampanyanın açıklama bölümünde, "Netanyahu eylül ayında Londra'da temaslarda bulunacak. Uluslararası hukuk kapsamında Netanyahu, geçen yıl 2 bin sivili öldürmekten, işlediği savaş suçlarından dolayı Birleşik Krallık'a geldiğinde gözaltına alınmalı" ifadesi yer alıyor.

İngiliz mevkidaşı David Cameron başta olmak üzere, çarşamba günü başkent Londra'da üst düzey görüşmeler yapacak Netanyahu'nun, diplomatik dokunulmazlığı bulunuyor.

Öte yandan, Filistin'i destekleyen ve savaş karşıtı kuruluşların, Netanyahu'nun İngiltere ziyaretini protesto etmek için İngiltere Başbakanlığının önünde toplanması, İsrail destekçisi grupların da yine Başbakanlık önünde gösteri yapması bekleniyor.

İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 2 bin 159 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Gazze'nin altyapısının harap edildiği saldırılarda yaklaşık 500 bin kişi evsiz kalmıştı.

BİZE ULAŞIN