Göç yıllarca sürecek

Şiddet ve istikrarsızlıktan kaçan yüzbinlerce göçmenin umut bağladığı Avrupa çözüm arayışında. AB Konseyi Başkanı Tusk "Göç yıllarca sürecek" derken, BM uyardı: Schengen sistemi ortadan kalkabilir

Göç yıllarca sürecek
Suriye, Afganistan, Eritre, Irak gibi savaşın ve istikrarsızlığın kol gezdiği coğrafyalardan Avrupa Birliği'ne (AB) göç akını devam ederken, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk üye ülkelere önemli çağrılarda bulundu. Önceki gün, Brüksel'de konuşan Tusk "Yaşanan göç dalgası bir sefere mahsus bir olay değil, yıllar sürecek büyük bir göçün başlangıcıdır. Birbirimizi suçlamadan, bu durumla yaşamayı öğrenmeliyiz" dedi. Avrupa'nın sınır güvenliği ajansı Frontex, bu yılın ilk 7 ayında 340 bin göçmenin AB'ye giriş yaptığını açıklamıştı. Üye ülkeler bu mültecileri paylaşma planı üzerinde çalışırken Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Özel Temsilcisi Peter Sutherland "Eğer Avrupa, göç konusunda ortak bir politika belirleyemezse Schengen vize sistemi çöker" uyarısında bulundu. AB'nin kapılarını açmayı planladığı 160 bin göçmenden en az 31 binini alması beklenen Almanya'nın Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel "Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, yılda 500 bin göçmen kabul edebiliriz" dedi.

"AVRUPA KARAYA VURDU"
Deniz yoluyla AB'ye gelen göçmenlerin İtalya'yla birlikte hedef noktasındaki Yunanistan'ın eski başbakanı Aleksis Çipras "Önceki hükümetten göçmenler konusunda sıfır hazırlık teslim aldık. Bizi sınırları açmakla suçluyorlar. Denizde sınır vardı da biz mi bilmiyorduk? Ege'de Avrupa medeniyeti karaya vurdu" ifadelerini kullandı. 30 bin sığınmacının ulaşmayı başardığı Yunan adalarındaki mülteciler, kayıtlarının yapılıp AB'ye kabul edilecekleri günü bekliyor.

"YOKSULLUKTAN ÖLELİM DİYE BURAYA GELMEDİK"
Suriye'deki savaştan kaçarak Uruguay'a sığınan mülteciler, dün başkent Montevideo'daki Başkanlık Ofisi'nin önünde protesto gösterisi yaptı. Suriyeliler "Biz, burada yoksulluktan ölelim diye savaştan kaçmadık. Burası mültecilere uygun değil. Bir başımıza bırakıldık. Gitmek istiyoruz" dedi.

"DUBLİN III ÇÖKTÜ"
Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB ülkelerinin mülteci kabul prosedürünü belirleyen Dublin III Sözleşmesi'nin çöktüğünü, birliğin yeni bir sisteme ihtiyaç duyduğunu söyledi. Merkel, ülkesinin Suriyeli mülteciler için şimdiden kural ihlali yapmaya başladığını söylerken "Bu konuda bütün dünya bizi izliyor" dedi. Dublin III yönetmeliğine göre, mülteciler sığınma başvurusunu AB'ye giriş yaptıkları ülke üzerinden gerçekleştirebiliyor.

BİZE ULAŞIN