İngiltere tahtında bir rekor kırılıyor

Bugün tahta çıkışının 64'üncü yılını kutlayan II. Elizabeth, saltanatı en uzun süren İngiliz hükümdarı olacak. Dünyada ise son 400 yılı ölçü alırsak rekor 14. Louis'de...

İngiltere tahtında bir rekor kırılıyor
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in tahta çıkış yıldönümü, bugün ülke genelinde düzenlenen törenlerle kutlanacak. Törenlerin ardından kraliçe yeni taht yılına girmenin yanı sıra aynı zamanda İngiliz tarihinde kraliyet ailesinin tahtta en çok kalan üyesi olma unvanını da elde etti. Kraliçeliğinin 64'üncü yılına giren Elizabeth'ten sonra İngiltere tarihinde en uzun süre saltanat süren, 1837-1901 arasında tahtta kalan Kraliçe Victoria idi. II. Elizabeth'in 64 yıllık taht serüvenini derleyen İngiliz basını; yıllara meydan okuyan Kraliçe'nin İngiltere'de 13 başbakan, ABD'de 12 başkan ve Rusya'da 12 devlet başkanının döneminde tahtta kaldığını yazdı. Elizabeth'in taht yıldönümüne değinen AFP haber ajansı hazırladığı bir derlemede kraliçeyi 17'nci yüzyıldan bu yana dünya tarihinde en uzun süre tahtta kalan liderlerle kıyasladı. Listeye göre II. Elizabeth, son 400 senede en uzun süre tahtta kalan kral ve yöneticiler arasında dördüncü sıraya oturdu.

LİSTEDE İKİ MÜSLÜMAN LİDER VAR

Listedeki birinci isim, 72 yıl boyunca Fransa tahtında kalan 14. Louis olurken 1946'dan bu yana Tayland krallığını sürdüren Bhumibol Abduljayed ikinci, 1848'den 1916'ya kadar hüküm süren Avusturya- Macaristan Kralı Franz Joseph de üçüncü oldu. Elizabeth'in gerisinde kalan İngiliz eski kraliçesi Victoria beşinci, eski Japon imparatoru Hirohito altıncı, Brunei'nin mevcut sultanı Hassanal Bolkiah yedinci, şimdiki Umman sultanı Seyid Kâbus sekizinci, Danimarka Kraliçesi İkinci Margrethe dokuzuncu, İsveç kralı 16'ıncı Carl Gustaf ise onuncu oldu.

BİZE ULAŞIN