Dünyanın en hızlı kaplumbağası

Saniyede 28 santimetre yol kateden Bertie isimli kaplumbağa, dünyanın en hızlı kaplumbağası olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Dünyanın en hızlı kaplumbağası
İngiltere'nin kuzeydoğusundaki Durham kentinde yaşayan Janine ve Marco Calzini çiftinin Bertie isimli kaplumbağası "Dünyanın En Hızlı Kaplumbağası" olarak Guinnes Rekorlar Kitabına girdi.

Kaplumbağalar arasında en hızlısı

Evde sürekli alıştırma yapan Bertie eğimli bir yüzeyde 5.48 metreyi, 19.59 saniyede koşarak "Dünyanın En Hızlı Kaplumbağası" unvanına hak kazandı. Daha önceki rekor 1977 yılında yine İngiltere'de saniyede 12,5 santimetre ile Charlie isimli bir kaplumbağaya aitti. Bu zamana kadar bu rekorun kırılmadığını öğrenen Calzini çifti Bertie'yi rekor için hazırladı.

"İnsanlar hızını görüp şaşırıyor"

"Bertie bize bir önceki yıl buraya göç eden biri tarafından verildi" diyen Marco Calzini, "İnsanlar onun ne kadar hızlı olduğunu görüp şaşırıyorlar" sözlerini kullandı. Rekor için başvuruda bulunduklarında Bertie'nin rekoru kırıp kıramayacağından emin olamadıklarını kaydeden Calzini, bölge halkının ve özellikle eşi Janine'nin Bertie ile gurur duyduklarını belirtti.

Dünyanın En Hızlı Kaplumbağası sertifikasının verilmesi sırasında Bertie'nin tuvaletini yapması ise gülüşmelere neden oldu.

BİZE ULAŞIN