Rus askeri Esad'ın safında savaşıyor

Suriye'de rejim muhalifler karşısında mevzi kaybedince, Rusya devreye girdi. Şimdiye kadar Esad'a sadece silah ve askeri danışman gönderen Ruslar, cephede de görev almaya başladı

Rus askeri Esad'ın safında savaşıyor
Yüz binlerce kişinin ölümünden ve milyonlarca kişinin göçmen konumuna düşmesinden sorumlu tutulan Suriye rejimine yönelik Rus desteği gün geçtikçe artıyor. Beşar Esad yönetimine açıkça arka çıkan Rusya'nın, Suriye'ye asker gönderdiği ve bu askerlerin aktif savaşa katılmaya başladığı öğrenildi. Reuters ajansının Lübnanlı kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Ruslar ön cephelerde muhaliflere karşı savaşıyor. Sosyal medyada ve Rus basınında da Suriye'ye giden askerlerin fotoğrafları yer aldı. Fakat Rus yetkililer, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a olan desteklerinin "insani yardım, askeri ekipman ve danışmanlık"la sınırlı kaldığını öne sürmeye devam ediyor. ABD'li yetkililerin istihbarat raporlarına ve uydu görüntülerine dayandırdığı açıklamalar, Rusların son dönemdeki sevkiyatlarının arttığını doğrular nitelikte. Son günlerde 4 Rus askeri kargo uçağı, Akdeniz kıyısındaki Lazkiye'ye iniş yaptı. Bunun yanısıra iki tank indirme gemisi de Lazkiye yakınlarındaki Tartus limanına yanaştı. Rusya'nın Akdeniz'deki tek askeri üssü olan Tartus yakınlarına yüzlerce personel yığabilmek için prefabrik yaşam üniteleri ve hava kontrol kulesi inşa ettiği de gelen bilgiler arasında. Rus desteğinin bölgedeki karışıklığı arttıracağını savunan ABD'nin Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'u son dört gün içinde iki kez arayarak "Gelişmelerden endişe duyduğunu" belirttiği öğrenildi. Sovyetler Birliği döneminden beri Suriye'de üs bulunduran Rusya, bu ülkeyle olan hava trafiğini rahatlatmak için İran ve Yunanistan'la anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Öte yandan DAEŞ militanlarının Deyrezzor yakınlarında, rejime ait bir hava üssüne saldırısında 23 militanın ve 18 askerin öldüğü belirtildi.

Rehineler satışta


Propoganda dergisi Dabiq'ın 11'inci sayısını önceki gün çıkaran DAEŞ, internet üzerinden yayımlanan dergide, ellerinde bulunan iki rehineyi satışa çıkardıklarını duyurdu. Norveçli Ole Johan Grimsgaard-Ofstad (48) ve Çinli Fan Jinghui (50) olarak teşhis edilen rehinelerin nerede tutuldukları ve ne kadar fidye karşılığında serbest bırakılacakları belirtilmedi. İlanda, "rehineleri kurtarmak isteyenler için" bir de telefon numarası paylaşıldı.

"Kayla'yı DAEŞ öldürdü"


ABD önderliğindeki koalisyon saldırılarında şubat ayında yanlışlıkla öldürüldüğü açıklanan ABD'li esir Kayla Mueller'in, aslında DAEŞ militanları tarafından öldürüldüğü iddia edildi. BBC'nin, DAEŞ'e esir düşmüş Delal isimli Yezidi bir genç kıza dayandırdığı haberine göre, örgütün üst düzey komutanlarından Hacı Mutaz "Aptal basın, onu aslında biz çoktan öldürdük" diyerek, Kayla'nın ABD saldırılarından önce öldürüldüğünü söyledi.
BİZE ULAŞIN