Bisikletli göçmenler Norveç sınırını geçti

3 Göçmenler Avrupa'ya gidişlerinde farklı yollar kullanıyor. Bunlardan biri de daha ucuz ve güvenli olduğu için Rusya-Norveç güzergâhı...

Bisikletli göçmenler Norveç sınırını geçti
Suriye, Irak, Afganistan ve Eritre'deki şiddetten kaçan yüzbinlerce göçmen, Akdeniz üzerinden İtalya'ya ve Yunanistan'a ulaşmaya çalışırken, bir kısım göçmen de alternatif yollar kullanıyor. Suriye'den yola çıkan göçmenlerin Rusya-Norveç arasındaki yasal bir boşluktan yararlanarak, sınırı bisikletle geçip Avrupa Birliği alanına girmeyi başardığı öğrenildi. Yetkililer, sene başından beri 200 kadar göçmenin bu yola başvurduğunu söylüyor. AFP haber ajansı, bu yolu takip eden Suriyeli Ahmet Talib'le röportaj yaptı. Kobane'den yola çıktığını söyleyen Talib, Rusya'nın başkenti Moskova'ya uçakla geldiğini, oradan da trene binerek Norveç sınırı yakınlarındaki Murmansk kentine geçtiğini söyledi. Norveç yasalarına göre sınırı yaya geçmek yahut motorlu bir taşıtla geçmek için birçok belge gerekiyor. Fakat sınırı bisikletle geçmek isteyenler konusunda böyle bir düzenleme yok. Talib ve bu yasa boşluğundan haberdar olan yaklaşık 200 göçmen bisikletle Storskog sınır kapısından Norveç'e giriş yapmış. Talib "Deniz yolunu kullanmak çok tehlikeli. Fakat Rusya'ya vize alıp yola çıkmak daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenli" dedi. İki ülke arasındaki sınırı geçmek için 2 saat pedal çevirdiğini söyleyen Talib, bu pek bilinmeyen güzergahı sosyal medyadan öğrendiğini belirtti. Yetkililer, Norveç'e giriş yapan mültecilerin burada iltica başvurusu yapabileceğini söylüyor. Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, sadece bu yıl başından beri 380 bin göçmen Akdeniz'i kullanarak Avrupa'ya ulaşmayı başardı. En az 2 bin 500 kişi de yolda hayatını kaybetti ya da öldü.

SIĞINMACILARIN BİNASI KUNDAKLANDI
Macaristan Savunma Bakanı Istvan Simicsko Sırbistan sınırına 3 bin 800 asker yollandığını açıkladı. Askerlerin şimdilik Macar-Sırp sınırında yapımı devam eden tel örgü çekme işlemlerine yardımcı olacaklarını belirtti. Csongrad Bölge Polis Merkezi önceki gün Sırbistan üzerinden Macaristan'a giren sığınmacı sayısının 3 bin 601 kişi ile rekor sayıya ulaştığını bildirdi. Öte yandan Burgenland eyaleti polis sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Macaristan sınırındaki A4 otoyolu sığınmacı akını nedeniyle ortaya çıkan güvenlik sorunu nedeniyle trafiğe kapatıldı. İsveç'in kuzey batısında bulunan Vasterbotten eyaletine bağlı Boliden kasabasında sığınmacıların kaldığı bina kundaklandı. Devlet Televizyonu SVT'nin haberine göre, yangın sonucu binada hasar meydana gelirken, dumandan etkilenen sığınmacı bir kadın dumandan etkilendi. Olayla ilgili bir şüpheli tutuklandı.

GÖÇMEN BABA, SINIRI KUCAĞINDA KIZIYLA GEÇTİ
Savaş ve açlıktan kaçan binlerce göçmenin trajik hayat hikayesi Avrupa'nın pek çok ülkesinde fotoğraf sanatçıları tarafından görüntüleniyor. Bunlardan biri de İngiliz Reuters Haber Ajansı'ndan Yannis Behrakis'in Yunanistan-Makedonya sınırında, yağmur altında çektiği işte bu kare. Makedonya'ya yürüyerek giriş yapmaya çalışan Suriyeli babanın uyuyan kızını kucağında taşırken öptüğü an, görenlerin gözlerini dolduruyor. Kilometrelerce yolu kucağında yürüyerek geçen baba ve kızı, sınırı aynı şekilde geçen binlerce insandan sadece ikisi. Yanında hiçbir eşyası olmadığı görülen baba, en değerli varlığı olan kızıyla yeni bir hayata yelken açmış görünüyor.

ÇELMECİ KAMERAMAN YARGILANACAK
Macaristan'da polisten kaçmaya çalışan sığınmacılara tekme atıp, çelme takan kadın kameraman Petra Laszlo'nun tutuksuz yargılanacağı bildirildi. Szeged polis merkezinden yapılan açıklamada, Magyar Nemzet gazetesine açıklama yapan ve olay esnasında korktuğunu, kendisini korumak istediğini anlatan kameraman, "Yüzlerce kişi benim tarafıma doğru geliyordu. O an paniğe kapıldım ve doğru karar alamadım. Bir anne olarak olanlardan dolayı üzgünüm" dedi. Kameraman şu ana kadar tekme attığı ve çelme taktığı sığınmacılardan özür dilemedi.

AYLAN'IN GÖRÜNTÜSÜ MERKEL'İ SARSTI
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rheinische Post gazetesine açıklamalarda bulundu. Merkel Muğla'nın Bodrum ilçesinde cansız bedeni Bodrum'da sahile vuran Suriyeli çocuk Aylan Kurdi'nin görüntülerinin kendisini çok sarstığını ve üzdüğü söyledi. Merkel, "Umutsuz olan insanları botlara bindirip deniz ortasında can yeleği olmadan bırakanlara da o kadar kızgınım" dedi.

EGE'DE 414 KAÇAK DAHA YAKALANDI
Sahil güvenlik ekipleri yasa dışı geçişleri önlemek için Ege Denizi'nin çeşitli noktalarında operasyonlar düzenledi. Çanakkala'de Can Burnu, Yeşil Liman, Biber Deresi ve Dut Burnu mevkilerinde lastik botlarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na kaçma hazırlığındaki Suriye, Afganistan ve Myanmar uyruklu 414 kaçak yakalandı.
BİZE ULAŞIN