İran'dan kritik Türkiye açıklaması

Cevad Zarif, Türkiye ve Brezilya'nın, ülkesinin nükleer faaliyetleriyle ilgili gösterdiği çabanın hatırlanması gerektiğini söyledi.

İran'dan kritik Türkiye açıklaması
Zarif, İran'a iki günlük resmi ziyarette bulunan Brezilyalı mevkidaşı Mauro Vieira ile Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, "Herkes, Brezilya ve Türkiye'nin ülkemizin nükleer faaliyetleriyle ilgili yaşadığı krizi aşma konusundaki yüksek çabalarını hatırlamalıdır" dedi.

''ÇOK MASRAF YAPTILAR ANCAK BAŞARILI OLAMADILAR''

Dünyada sadece İsrail ve savaş lobisinin nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasını istemediğini ifade eden Zarif, "Savaş yanlısı gruplar bu konuda çok masraf yaptılar ama başarılı olamadılar" diye konuştu.

Tahran'da 17 Mayıs 2010'da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve dönemin Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın da katıldığı törenle imzalanan, uranyum takasını öngören anlaşma, siyasi ve uluslararası arenada, İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili yeni bir dönemin başlangıcı ve uzlaşma için ileri atılmış güçlü bir adım olarak değerlendirilmişti.

Ahmedinejad, anlaşmanın imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ve Brezilya'nın rolünü "tayin edici" olarak nitelendirmişti.
BİZE ULAŞIN