Gözler Corbyn'in üzerinde

İngiliz İşçi Partisi'nin yeni lideri seçilen Jeremy Corbyn, radikal dış politika anlayışıyla ülke gündemini sarstı. Başbakan Cameron, Corbyn'in seçilmesini 'ulusal tehdit' olarak tanımla

Gözler Corbyn'in üzerinde
Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin genel başkanlığına milletvekili Jeremy Corbyn'in seçilmesi partide yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilirken, tam sosyalist politikalar üzerine kurulu bu yeni dönemin ülke siyasetine nasıl yansıyacağı konuşuluyor. İngiliz basınında yer alan değerlendirmelerde; Corbyn'in kemer sıkma politikalarına karşı çıkması, kadın vekillere parlamentoda daha fazla yer verme planı ve sol görüşü ülke çapında daha etkili kılmaya yönelik politikalarının İşçi Partisi'nin oy oranını olumlu etkileyeceği yorumları yapıldı. Başbakan David Cameron ise "İşçi Partisi'nin artık İngiltere'nin ulusal güvenliği için bir tehdit haline geldiğini" söyledi.

AB VE NATO KARŞITI

Dış politikaya yönelik radikal yaklaşımlarıyla dikkat çeken Corbyn, Avrupa Birliği ve NATO üyeliğine karşı çıkıyor. Filistin Dayanışma Kampanyası üyesi Corbyn, Filistin sorununun çözümü için Hamas ve Hizbullah yetkilileriyle de yakın temasta bulunuyor.
BİZE ULAŞIN