Kâbe’de ölen Türk'lerin sayısı 8'e yükseldi

Kabe'de gerçekleşen faciada hayatını kaybeden 107 kişiden 71 kişinin kimliği belli oldu

Kâbe’de ölen Türk'lerin sayısı 8'e yükseldi
Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan ve cuma günü Kâbe-i Muazzama'da meydana gelen vinç kazasında vefat eden Türk hacı adaylarının sayısı 8'e yükseldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyonu'ndan yapılan açıklamada, vefatları morgda teyit edilen Türklerin; Kadir Gökmen, Ramazan Özmen, Şükrü Karatepe, Metin Yazgan, Erol Karaaçlı, Süleyman Eskiler, Yusuf Alçı ile Mehmet Değer oldukları açıklandı. Muaysım Morgu'nda henüz kimlikleri tespit edilmeyen değişik ülkelerden 36 hacı adayının bulunduğuna dikkat çekildi. Suudi yetkililer, ölen Türk hacı adaylarının sayısının 12 olduğunu, 4 kişinin kimlik tespitinin henüz yapılamadığını duyurdu. Faciada hayatını kaybeden 107 kişiden 71'inin kimliğinin tespit edildiği öğrenildi.

Vinç kazasında yaralanan Metin Bolat ise olay anını şöyle anlattı: "Tavaf yapıp namazı kıldıktan sonra Mescid-i Haram'dan çıkarken yağmur başladı. O an şimşeğin çaktığını gördük. Tuğla ve briket gibi şeyler, koca koca bloklar patladı. Gözümü açtığımda, sol tarafımdaki insanların tümü şehit olmuştu. Bir tek benim kaçma imkânım oldu. 7-8 metre koşabilmiştim. Birinci katın altına geldim. Orası korunaklıydı. Beton parçaları, vinç parçaları geliyordu.''

KRAL SALMAN'DAN SORUŞTURMA SÖZÜ

Vinç faciası Suudi Arabistan yönetimini harekete geçirdi. Suudi Arabistan Kralı Salman, kazanın ardından Mekke'ye giderek olay yerinde incelemelerde bulunup yetkilerden bilgi aldı ve soruşturma izni verdi. Kral Salman, "Şehitlerimizin yakınlarının hepsinin başı sağ olsun. Allah hepsinin günahlarını affetsin. Bu ülke ve onun kralı Mekke'nin hizmetinde olmayı sürdürecektir. Olayı araştıracağız ve neler olup bittiğini herkesle paylaşacağız" dedi. Kazada yaralananları hastanede ziyaret eden Kral Salman, "Geçmiş olsun" dileklerini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN