Üzerimize beton bloklar yağıyordu

Mekke'de şiddetli fırtınayla yaşanan vinç faciasında ölen Türklerin sayısı 8'e yükseldi. Ölümden kıl payı kurtulan yaralı Türk hacı adayları dehşet dakikalarını böyle anlat

Üzerimize beton bloklar yağıyordu
Kâbe'deki vinç faciasında hayatını kaybeden Türk hacıların sayısı 8'e çıkarken, olaydan kurtulanlar dehşeti anlattı. Kâbe'deki vinç faciasından kıl payı yaralı olarak kurtulan Mustafa Bolat, "Büyük bir gürültü koptu. Üzerimize beton bloklar ve vinç parçaları yağıyordu" dedi.

GÖZÜMÜ AÇTIĞIMDA...

Gaziantep Islahiye'den özel bir turizm şirketinde din görevlisi olarak Mekke'ye gelen Mustafa Bolat (41), kalçasındaki kırık nedeniyle Aziziye'deki Diyanet İşleri Başkanlığı Mekke Hastanesi'nde tedavi görüyor. Bolat, 107 kişinin öldüğü vinç faciasının yaşandığı anı şöyle anlattı: "Cuma namazına Kâbe'ye gelmiştik, ardından tavaf yaptık. Tavaf namazını bitirdik. Tavaftan tam çıkarken şimşek çaktı. Yıldırım düştü, ardından büyük bir gürültüyle vinç çöktü. Yukarıdan beton bloklar, vinç parçaların düşüyordu. Çarptıkları yeri biçiyordu. Parçaların düştüğü yerden 8-9 metre kaçtım. Bayılmışım. Gözümü açtığımda yanımdakilerin hepsinin şehit olduğunu gördüm. Bir hacı adayının eli kopmuş, diğer eline kopan elini almıştı. Benim haricimde o bölgede kurtulan olmadı. Güvenliği olduğu için ben birinci katın altına geçtim. Su verdiler, ayran verdiler. Diyanet'ten bir arkadaş "Yaralı Türk hacımız var mı" diye kontrol ediyordu. Hastaneyi aradı ambulans istedi. Yaralılarımıza ilk müdahaleyi yapan sağlık ekibinden bir hemşire hanım 6 saat boyunca bire bir müdahalede bulundu... Olay anında tavaf alanında çok insan olmadığını belirten Bolat, "Yağmurda dua etmeye çıkanlar oldu. Ancak çok kalabalık olarak değil, az insan vardı. O vinç tam tavaf alanına düşseydi, kocaman vinç binlerce insanı öldürürdü. Sehpa büyüklüğünde beton bloklar değdiği yeri koparıyordu. Şirket başkanımız 'fırtına anında dışarı çıkmayın' diye uyarmıştı" dedi.

ARAP YETKİLİLERE TEPKİ

Murat Yavuzkan adlı şirket yetkilisi ise ölen hacı adaylarının defin işlemleri nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Kazada hayatını kaybeden Şükrü Karatepe'nin defnedilmesi için iki gündür uğraş verdiklerini ifade eden Yavuzkan, "Cenazeyi cumartesi günü teşhis ettik. İşlemlerin yapılması için gerekli tüm çalışmaları yaptık ama defin için izin verilmiyor. Diyanet yetkilileri ilgileniyor ama Arap yetkililerden şikayetçiyiz" dedi.

BİR TÜRK BELÇİKA'DAN GİTMİŞTİ
Öte yandan kazada ölen Türk hacı adaylarının sayısı 8'e yükseldi. İstanbul kafilesinden Kadir Gökmen ile Ramazan Özmen, bir tur şirketi ortağı Şükrü Karatepe, ticari vizeyle kutsal topraklara gelen Süleyman Eskiler, Belçika'dan gelen Yusuf Alcı ve Mehmet Değer ile hacı adaylarından Metin Yazgan ve Erol Karaağaçlı'nın hayatını kaybettiği bildirildi.

KâBE'NİN ÖRTÜSÜ DELİNDİ
Vincin 107 hacı adayının ölümüne neden olduğu facia sırasında Kâbe örtüsü de zarar gördü. Vincin yere çarpması sonucu etrafa sıçrayan parçalar Kâbe'ye de isabet etti. Kâbe kapısının üst kısmında örtüde 2 delik oluştu. Ayrıca şiddetli yağmur ve fırtına sonrası Kâbe örtüsü ve duvarlarının da kirlendiği gözlendi. Bu arada acı olayın yaraları da sarılmaya çalışılıyor. Devrilen vincin yerinden kaldırılma çalışmaları başlarken, kopan vinç parçalarının tavaf alanına verdiği zararın giderilmesi için onarım çalışmaları da sürüyor.AĞABEYDEN GIYABİ CENAZE NAMAZI
Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde etkili olan fırtına nedeniyle meydana gelen vinç kazasında, Karamanlı hacı adayı Süleyman Eskiler'in (solda) hayatını kaybettiği haberini alan ailesi, hüzün yaşıyor. Eskiler'in Yunuskent Mahallesi'ndeki evi taziye ziyareti için gelenlerle doldu. Eskiler için Çamlıca Mescidi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazı Eskiler'in ağabeyi Ahmet Eskiler kıldırdı.

'EŞİM KURTULSUN DİYE ADAKLAR ADAMIŞTIM'
Faciada ölen hacı adayı Metin Yazgan'ın eşi Emine Yazgan da hastanede gözetim altında tutuluyor. Yazgan eşinin öldüğü gün yaşadıklarını gözyaşları içinde şöyle anlattı: Eşim cuma namazına gidip geldi. Ben de hazırlık yapmıştım, acıkır diye. Karnını doyurdu sonra yine gitti. İkindi namazını kıldım. O sırada Kabe'de izdiham olmuş dediler. Akşama kadar haber bekledim. 'Gelsin kurbanlar kesti reyim' dedim. Eşim kurtulsun diye adaklar adamıştım. Seni benden fazla seviyorlarmış hacım...
BİZE ULAŞIN