Birleşmiş Milletler ve ABD'den Mescid-i Aksa açıklaması

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve, ABD yönetimi, Mescid-i Asksa geriliminin artmasından endişe duyduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler ve ABD'den Mescid-i Aksa açıklaması
Ban, Gazze'de, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya girmesi ve ardından yaşanan olaylar nedeniyle sözcülüğü aracılığıyla yazılı açıklama yaptı.

Doğu Kudüs'te bir İsraillinin taş atması sonucunda hayatını kaybetmesi dahil, eski Kudüs kentinin kutsal yerlerinde gerilimin artmasından endişe duyduğunu ifade eden Ban, din özgürlüğünün önemine değindi. Ban, farklı dini inançlara sahip herkesin kutsal yerlere ulaşımının sağlanması gerektiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Ban, bu olayların bir kez daha, kabul edilebilir kutsal alanlara yönelik düzenlemeler de dahil olmak üzere herkes için, tüm konularda görüşmeler yoluyla bir nihai statüye varılmasının önemini vurguladığını belirtti.

İsrail askeri güçleri, hafta sonu Aksa'ya girerek içerideki Müslüman gruplarla çatışmış ve Müslümanların camiye girişlerini güç kullanarak belirli bir süre engellemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da BM'yi, İsrail'in, Harem-i Şerif'teki ihlallerine karşı harekete geçmeye çağırmıştı.

ABD: DERİN KAYGI DUYUYORUZ
ABD yönetimi, Mescid-i Aksa'daki gerilimden "derin kaygı" duyduğunu belirterek, "Tüm şiddet eylemlerini kuvvetle kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın brifinginde, İsrail askerlerinin Yahudi yerleşimciler eşliğinde Mescid-i Aksa'ya girişi ve ardından Filistinlilere müdahalesi ile yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı.

Kirby açıklamasında şunları ifade etti:

"ABD, Harem-i Şerif çevresindeki son şiddet olayları ve artan gerilimden derin kaygı duymaktadır. Tüm şiddet eylemlerini kuvvetle kınıyoruz. Tüm tarafların itidal göstermesi, provokatif eylem ve söylemlerden kaçınması ve Harem-i Şerif üzerindeki değişmemiş tarihsel statükoyu hem söz hem de uygulamada muhafaza etmesi kesinlikle kritik önem taşımaktadır."

"SALDIRGAN YAHUDİLERE NEDEN TERÖRİST DEMEDİNİZ?" SORUSU
Kirby, brifingde AA muhabirinin, Mescid-i Aksa ve içerisindeki Müslümanları hedef alan saldırılara Yahudi yerleşimcilerin de karıştığına ve önceki ay da Filistinli bir bebeğin Yahudi yerleşimcilerce yakıldığına dikkati çekerek, "Onları (Yahudi yerleşimcileri) terörist olarak sınıflandırmıyorsunuz ama Hamas'ı terörist görüyorsunuz. Bu çifte standart değil mi?" şeklindeki sorusu üzerine, "Dünyanın bu kesimindeki şiddet ve bu spesifik olayda da ABD'nin hiçbir çifte standardı olmamıştır. Başta da söyledim, tüm tarafların şiddetten kaçınmaları ve barışçıl koşullara geri dönmelerini istiyoruz. Bu konuda çok net olduk" yanıtını verdi.
BİZE ULAŞIN