Serbest bırakılan iki işçi Türkiye'de

Irak'ta iki hafta önce Şii bir grup tarafından kaçırılan 18 Türk işçiden dün serbest bırakılan ikisi Türkiye'ye geldi. İşçilerden Necdet Yılmaz. arkadaşlarının sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Serbest bırakılan iki işçi Türkiye'de
Irak'ta kaçırılan 18 Türk işçiden, Necdet Yılmaz ve Ercan Özpilavcı, serbest bırakıldıktan bir gün sonra İstanbul'a geldi. İşçilerden Necdet Yılmaz, uçaktan indikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı; "İyiyiz, diğer arkadaşların kurtulmasını istiyoruz" dedi. Yılmaz, halen kendilereni kaçıran Şii grubun elindeki 16 arkadaşının sağlık durumunun da iyi olduğunu söyledi. Grubun kendilerine iyi davrandıklarını belirtti.

İki işçi çarşamba günü Irak'ın güneyindeki Basra kenti yakınlarında serbest bırakılmıştı. 2 Eylül Çarşamba sabaha karşı kaçırılan Nurol İnşaat firması çalışanı 18 Türk, Sadr bölgesindeki Habibiye'de stadyum inşaatında görevliydi. Üçü mühendis, on dördü işçi ve biri de muhasebeci olan Türklerin yanında bulunan Iraklı güvenlik görevlileri, olayın ertesi günü elleri ve ayakları bağlı halde bulunmuştu.

Kendilerine Ölüm Mangası adını veren Şii bir grup, işçileri kaçırdıktan 9 gün sonra bir video yayınlayarak taleplerini iletmişti.

Şii liderlerden çağrı


Iraklı Şiilerin en büyük dini otoritesi Ayetullah Ali Sistani de, Bağdat'ta kaçırılan Türk işçildusı serbest bırakılması çağrısını yapmıştı. Sistani'nin yazılı açıklamasında, "Kaçırılan kişilerin serbest bırakılmasını ve bu tür eylemlerin sonlandırılmasını talep ediyoruz. Böyle eylemler Şiileri ve İslam'ı kötü gösteriyor" ifadeleri kullanılmıştı.

Iraklı Şii din adamı Mukteda Sadr da işçilerin kaçırılmasını IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti/DAEŞ) yaptığı eylemlere benzeterek, işçilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

BİZE ULAŞIN