"ABD'de siyahiysen lüks araban olamaz"

14 yaşındaki öğrencinin 'terörist' diye gözaltına alındığı ABD'de yeni bir skandal daha. Siyahi bir kadın, lüks arabasının kendisine ait olduğunu ispatlayamadığı için 8 gün boyunca akıl hastanesine yatırıldı

ABD'de siyahiysen lüks araban olamaz
ABD polisinin ırkçı tutumlarının arkası kesilmiyor. Ahmed Muhammed isimli 14 yaşındaki öğrencinin "bombacı" sanılarak kelepçelenmesinin yankıları sürerken, başka bir ırkçı olayın daha yaşandığı ortaya çıktı. ABD basınına göre bu ay başında yaşanan olayda polis, siyahi bir kadını hiçbir suçu olmamasına rağmen gözaltına aldı. 32 yaşındaki Kamilah Brock isimli kadın, New York kentinde arabası ile seyir halindeydi. Kırmızı ışıkta durduğunda arabasında dans etmeye başladı. Tam o sırada yanına polis geldi ve genç kadına ellerinin neden direksiyonda olmadığını sordu. Brock, yeşil ışığı beklediğini, dolayısıyla direksiyonu tutmasına gerek olmadığını söyledi. Ancak polis, Borck'a aracından inmesini tebliğ etti. Huffington Post sitesindeki detaylara göre hiçbir suçlama olmamasına rağmen polis, kadını gözaltına aldı. Saatler sonra Borck, serbest bırakıldı. Ancak arabasını almasına izin verilmeyerek bir gün sonra yeniden karakola gelmesi gerektiği bildirildi.

OBAMA TAKİPÇİSİ ÇIKTI

Brock yine karakola gittiğinde olaylar büyüdü. Polis, BMW marka arabanın siyahi kadına ait olduğuna inanmadı. Bankada çalıştığını, arabanın kendisine ait olduğunu ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Twitter'da kendisini takip ettiğini ispatlamaya çalışan kadın, ardından zorla akıl hastanesine gönderildi. Akli dengesi yerinde değilmiş gibi 8 gün boyunca tutuldu. Basına konuşan kadın, hastanede kendisine sakinleştirici verildiğini ve çıplak aramadan geçtiğini söyledi. Bankada çalıştığı, arabanın kendisine ait olduğu ve Obama'nın da Twitter'da takipçisi olduğu ortaya çıkınca genç kadın yeniden özgürlüğüne kavuştu. Hastanenin şimdilerde kendisinden 13 bin dolar (yaklaşık 40 bin TL) tedavi masrafı talep ettiğini aktaran Brock, yetkililere ve hastaneye tazminat davası açtı. Brock, "Eğer BMW'ye binen beyaz bir kadın olsaydım, bunların hiçbiri başıma gelmeyecekti" dedi.

BİZE ULAŞIN