ABD'li öğrenci: Aslında benden korkuyorlardı

ABD’de kendi icadı olan saati öğretmenine göstermek için götürdüğü okulda gözaltına alınan Müslüman öğrenci Ahmed Muhammed, “Aslında onların benden korktuğunu hissediyorum” dedi.

ABD'li öğrenci: Aslında benden korkuyorlardı
  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 19.09.2015 10:44 ABONE OL
ABD'nin Teksas eyaletinde 14 yaşındaki Müslüman öğrenci Ahmed Muhammed evde yaptığı saatin bomba sanılması üzerine 4 polis tarafından gözaltına alınıp 3 gün okuldan uzaklaştırılmış, olay ülkede büyük bir yankı uyandırmıştı. Olayın ardından Ahmed, Barack Obama tarafından Beyaz Saray'a davet edilmiş ve Hillary Clinton ve Mark Zuckerberg dahil bir çok isim tarafından da desteklenmişti. Olayın kahramanı Ahmed Muhammed yaşadıklarını anlattı.

O LİSEYE GİTMEK İSTEMİYORUM

Muhammed, gözaltına alındığı sırada çok korktuğunu söyleyerek, "Ama dünyanın dört bir yanından gelen destek mesajları sayesinde artık korkmuyorum. Aslında onların benden korktuğunu hissediyorum" diyerek, sadece islamofobinin değil aynı zamanda ırkçılığın sona ermesini ümit ettiğini kaydetti. ABD Başkanı Barack Obama'nın daveti üzerine yakında Beyaz Saray'ı ziyaret edeceğini de ifade eden Muhammed, yaşadıklarından sonra MacArthur Lisesi'ne kesinlikle dönmeyi düşünmediğini, lise öğrenimini ABD'de yaygın bir uygulama olan "Evden Okul" sistemiyle sürdürmeyi istediğini söyledi.

BENİ DURDURAMAYACAK

Beslenme ve uyku düzeni bozulduğu için geçici süre bir yakınının evinde kalan ve bitkin olduğu gözlenen Ahmed Muhammed, destekçilerine de "Başaramayacağınızı söyleyenlere hatalı olduklarını, başararak ispatlayabilirsiniz. Derinin renginin, dininin ya da ırkının kendin olmanı engellemesine izin verme. Bu beni durduramayacak. Bu benim ilk icadım değildi, son da olmayacak" mesajını verdi.

BUGÜN NELER OLDU