Her şey Simba için!..

Air Canada uçağının pilotu, arızalı kargo bölümündeki köpek "donmasın" diye rota değiştirdi. 10 bin dolar zarara uğrayan şirket "Önemli olan hayat" açıklaması yaptı

Her şey Simba için!..
Air Canada adlı havayolu şirketine bağlı 85 sefer sayılı bir uçağın pilotu, tarihte eşine az rastlanır bir olayın başkahramanı oldu. Tel Aviv'den Toronto'ya hareket eden uçaktaki German Kontorovich isimli yolcunun yanında, 7 yaşındaki bulldog cinsi köpeği "Simba" da vardı.

KAFESİNİN İÇİNDEYDİ

Uluslararası havacılık kuralları gereği Simba, hayvanlar için ayrılan kargo bölümündeki kafesinin içinde yolculuk yapıyordu. Ancak uçağın izlediği rota sebebiyle pilotun, sıcaklık derecesi çok düşük olan yüksekliklere çıkması gerekince küçük Simba için de tehlike çanları çalmaya başladı. Çünkü evcil hayvanların yolculuk yaptığı kargo bölümünde sıcaklık değerlerinin korunmasıyla ilgili mekanizmada arızalanma söz konusuydu.

75 DAKİKALIK RÖTAR

Donma sınırının altına inen sıcaklık Simba için ölümcül risk taşıyordu. Bunu fark eden pilot da, uçak Kuzey Afrika üzerindeyken ani bir manevrayla rotasını Avrupa'ya çevirerek, Almanya'ya doğru yol aldı. Frankfurt Havalimanı'ndan acil iniş isteyen pilot, köpeği kurtarmak için yolcularına 75 dakikalık rötar yaşatmak zorunda kaldı. Ancak yolcular pilotun bunu neden yaptığını duyunca onu alkışlarla karşıladı.

İSMİNİ AÇIKLAMADI
İsminin açıklanmasını istemeyen pilotun bu kararı sebebiyle fazladan 10 bin dolarlık yakıt harcaması yapan havayolu şirketi ise yolculardan yoğun bir şekilde olumlu geri dönüş aldıklarını kaydetti. Havayolundan yapılan açıklamada, "İnsanlar köpeğin hayatta olduğuna ve potansiyel bir tehlikeden kurtulduğuna sevindi. Frankfurt'a inmek doğru tercihti. Bir yaşam söz konusuydu ve gereken yapıldı" denildi.

BİZE ULAŞIN