Suriye: Gerekirse asker isteriz Rusya: İsterlerse göndeririz

Rus yetkililer, Şam rejimi saflarında savaşmaya yeşil ışık yaktı. Kremlin, "Talep olursa değerlendiririz" açıklamasında bulundu

Suriye: Gerekirse asker isteriz Rusya: İsterlerse göndeririz
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in, devlet televizyonundan yaptığı "Sahada Rus askerleriyle birlikte savaşmıyoruz. Fakat eğer ihtiyaç duyarsak böyle bir talepte bulunabiliriz" açıklamasına, Rusya'dan olumlu yanıt geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitriy Peskov "Eğer Şam yönetimi bize DAEŞ'le mücadele için asker göndermemiz konusunda resmi başvuruda bulunursa bu konuyu ikili ilişkilerimiz kapsamında ele alarak müzakere edeceğiz" ifadelerini kullandı. Suriye'nin liman kenti Lazkiye'ye Rusya'nın asker çıkardığı ve bu bölgeye askeri yardım yaptığı basına yansımış, her iki taraf da bu iddiaları doğrulamıştı. Rusya'nın bu bölgeye askeri hava üssü inşa ettiğine dair uydu görüntüleri ise henüz resmi ağızlarca teyid edilmedi.

Sinirlioğlu: Görüşlerimiz farklı
Rusya'nın Soçi şehrinde, mevkidaşı Sergey Lavrov'la önceki gün bir araya gelen Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, "Bölgedeki istikrarı bozacak gelişmeler hem Rusya'yı hem de Türkiye'yi kaygılandırmaktadır. Rusya'nın, şu andaki kaos ortamının sebepleri konusunda farklı değerlendirmeleri var. Bizim de farklı değerlendirmelerimiz var" diyerek iki ülke arasındaki görüş farklılıklarını vurguladı.
BİZE ULAŞIN