Tedbir ve hızlı tahliye kurtardı

Şili'de 8.3'lük depremde sadece 12 kişinin ölmesi, alınan tedbirlere ve hızlı tahliye kararına bağlandı. 2010'daki 8.8'lik depremde 500'den fazla kişi ölmüş, beş devlet görevlisi suçlu bulunmuştu

Tedbir ve hızlı tahliye kurtardı
Şili'de yaşanan 8.3 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 12'yi buldu. Uzmanlar, bu kadar kuvvetli bir sarsıntının ve ardından kıyıya vuran dalgaların daha fazla can kaybına neden olmamasını, alınan tedbirlere ve hızlı tahliye kararına bağlıyor. Üç dakikadan fazla sürdüğü tespit edilen sarsıntının ardından özellikle kıyı bölgelerindeki bir milyon kişiye evlerinizi boşaltın çağrısı yapıldı. Halkın bir bölümü yüksek yerlere çıkarken, tahliye kararı sayıları 30'u geçen artçı sarsıntılarda can kaybı yaşanmamasını sağladı. Devlet Başkanı Michelle Bachelet, olağanüstü hal ilan edilen Coquimbo kentine giderek felaket bölgesini inceledi.

JAPONYA'DA 70 CM'LİK DALGA

Sık sık depremlerin yaşandığı Şili'de 2010'daki 8.8 büyüklüğündeki depremde 500'den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Ölümlerin 81'i tsunami alarmı vermekte geciken yetkililerin hatalarına bağlanmış, beş üst düzey devlet görevlisi "taksirle adam öldürmekten" suçlu bulunmuştu. Şili, bu acı tecrübenin ardından deprem yönetmeliklerini yenilemişti. Öte yandan depremin etkisi Okyanus'un öte yanında da hissedildi. Japonya kıyılarındaki dalga boylarının zaman zaman 70 santimetre kadar yükseldiği kaydedildi.
BİZE ULAŞIN