Çipras için kader günü

Yunanistan bugün yine sandık başına gidiyor. 9 milyona yakın seçmen, bir yıl içinde 3'üncü kez oy kullanıyor. SYRİZA lideri Çipras, seçmenlerine 'Akdeniz cephesi'ni kurmayı vaat ediyor

Çipras için kader günü
Geçtiğimiz ocak ayındaki seçimleri kazanan radikal sol SYRİZA partisinin genç lideri Aleksis Çipras, başbakanlık koltuğuna oturur oturmaz, Yunanistan'ın kreditörleri konumundaki Avrupa Merkez Bankası, IMF ve euro ülkeleriyle "sıfırdan" başlattığı çetin müzakerelerin çıkmaza girmesi üzerine, elini daha fazla güçlendirmek için temmuz ayında referanduma gitmişti. Referandumda 'hayır' oylarıyla istediği sonucu almasına rağmen, Çipras, IMF müzakerelerinde geri adım atmak zorunda kaldı. Çipras'ın sert önlemlerle dolu yeni kredi anlaşmasını imzalamasıyla SYRİZA'nın aşırı sol kanadını temsil eden milletvekilleri parlamento oylamalarında ret oy kullandılar. Çipras, kendisini zor durumda bırakan bu gelişmelerden sonra ağustos ayında başbakanlık görevinden istifa ederek erken seçimleri ilan etti. Bugünkü seçimlerin ilk sonuçları saat 21.00'den sonra açıklanmaya başlanacak. Seçimlerin iki büyük favorisi var. Çipras liderliğindeki SYRİZA ile Vangelis Meymarakis liderliğindeki ana muhalefet muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP). Ancak seçimleri hangi parti önde bitirirse bitirsin, tek başlarına hükümet kurmaya yetecek kadar oy almaları beklenmiyor. Bu durumda gerek SYRİZA gerekse YDP parlamentoya girmeye hak kazanacak olan diğer partilerle işbirliği yaparak bir koalisyon hükümeti kurmak zorunda kalacaklar.

"TOY VE HAYALPEREST"
Çipras, seçim kampanyalarında SYRİZA'nın kuracağı yeni hükümet ile birlikte İspanya ve Portekiz'de yapılacak seçimlerde kendisine yakın sol eğilimli partilerin iktidara gelmesiyle bir "Akdeniz cephesi" oluşturmayı hedeflediğini açıkladı. Çipras, Almanya gibi "zengin" kuzey Avrupa ülkelerinin daha "yoksul" konumundaki Güney Avrupa ülkelerine uyguladıkları "dayatmaların" ancak bu "Akdeniz cephesi" sayesinde bertaraf edileceğine inanıyor. AB yolunda ilerlemekten yana olan Meymarakis ise Çipras'ın hayal ettiği sol eğilimli Avrupa'nın gerçekleşeceğine ihtimal vermediği gibi Çipras'ı "toy ve hayalperest" olarak görüyor.

ANKET SONUÇLARI 'KOALİSYON' DİYOR
Seçimlerle ilgili yapılan son anketler gerek SYRİZA'yı gerekse YDP'yi hemen hemen aynı puanlarda gösteriyor. SYRİZA'nın 0.5 ile önde, YDP'nin 0.6 puanla önde olduğunu gösteren anketler doğru çıkarsa, hiçbir partinin tek başına hükümet kurmasına izin verecek olan yüzde 40 ve üzerini tutturamayacak. Bu nedenle birinci gelecek partinin diğer partilerle koalisyon yapması gerekecek. En son yayınlanan anketlerden biri, SYRİZA'nın yüzde 29 ile birinci, YDP'nin de yüzde 28.5 ile ikinci durumda bulunduğunu göstermişti. Bütün anketler, aşırı milliyetçi Altın Şafak partisinin yüzde 6-7 ile 3'üncü parti olacağını, PASOK, POTAMİ gibi ılımlı sol partilerle, komünist KKE'nin de yüzde 4 ila 6 arasında değişen puanlarda bulunduklarını gösteriyor .

BİZE ULAŞIN