Kanada 10 bin Suriyeli mülteci kabul edecek

Kanada hükümeti bir yıl içerisinde 10 bin Suriyeli mültecinin ülkeye kabul edileceğini açıkladı.

Kanada 10 bin Suriyeli mülteci kabul edecek
Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Chris Alexander, Toronto'da düzenlediği basın toplantısında, Mülteci Yeniden Yerleştirme Programı kapsamında 10 bin Suriyeli sığınmacıyı Kanada'ya alacaklarını söyledi.

10 BİN SURİYELİ

Bölgede 10 milyondan fazla insanın evlerinden ve yerlerinden olduğunu ifade eden Bakan Alexander, "2016 yılı sonunda almayı planladığımız 10 bin mülteciye dair planı, 15 ay öne çektik. Güvenlik taramasından geçirilen 10 bin Suriyeli, işlemlerinin tamamlanmasını takiben, mümkün olan en kısa zamanda Kanada'ya yerleştirilecekler" dedi.

Sorunun aciliyeti nedeniyle işlemlerdeki bürokrasiyi azalttıklarını kaydeden Alexander, "Vize işlemlerinin daha hızlı yürümesi için ilave personel görevlendirildi'' diye konuştu.

GÜVENLİK TARAMASI ÜST SEVİYEDE OLACAK

Bakan Alexander, kabul edecekleri mülteciler için BM mülteci konvansiyon belgesi talep etmeyeceklerini ancak güvenlik taramasının en üst seviyede gerekli olacağını vurguladı.

Alexander, Kanada vatandaşlarından aile bireyleri için ya da sivil toplum kuruluşlarından mültecilere sponsor olmak isteyenlerin, açıklanan rakama dahil edilmeyeceğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN