'Sadece kurban eti değil umut götürüyoruz'

Her Kurban Bayramı öncesi onlarca sivil toplum kuruluşu bir hayır rekabetine giriyor. Bu hayır ve bereket kervanının bir üyesi de Sadakataşı Derneği. 2010 yılının başında kurulan Sadakataşı Derneği bu yıl beşinci kez Türkiye'den emanet aldığı kurban vekaletleriyle yollarda.

'Sadece kurban eti değil umut götürüyoruz'
  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 21.09.2015 19:11 ABONE OL
Sadakataşı olarak biz proje odaklı yol almaya gayret ettiklerini söyleyen Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal "Projelerimizde mümkün olduğu kadar çok insanın paydaş olmasını ve kervanın gönüllüsü olmasını önceliyoruz. Mesela Suriyeli mazlumlar için saatte 1.200 ekmek üreten Mobil Fırın projemiz hem neticesi hem de hazırlık süreci anlamında bizim için örnek bir proje oldu. Üniversiteli gençler projeye omuz verdiler, kısa sürede gerekli maliyet karşılandı ve bu fırın hala hizmetine devam ediyor. Hakeza Suriyeli çocukların üşümemesi için bu kış oldukça etkili bir kampanyayı yine üniversiteli gençlerle birlikte yürüttük. Yapılan yardımlar "Dertli Battaniye" projesi ile on binlerce çocuk için battaniye, kışlık kıyafet ve kışlık botlara dönüştü. Her Ramazan yine bir iyilik kervanı yola çıkardık ve yüz binlerce insana hem Ramazan kumanyası hem de bayramlık yardımlarıyla ilgili projelerimiz oldu. Hasılı burada anlatması zor ama onlarca ülkede pek çok hayra vesile olduk" dedi.

"MÜLTECİLER İÇİN ÖZEL OLARAK GAYRET EDİYORUZ"

Bu Kurban Bayramı'nda da Balkanlar'dan Moro'ya kadar onlarca ülkede olacaklarını ifade eden Özdal şöyle devam etti: "Gittiğimiz bütün ülkelerde nerede bir ihtiyaç sahibi varsa ona ulaşmak ve sadece kurban eti değil sımsıcak bir kardeşlikle onlarla kucaklaşmak için orada olacağız. Bu yıl özellikle mülteci konumuna düşürülmüş kardeşlerimizle ilgili özel bir gayretimiz olacak"
Sözlerine devam eden Sadakataşı Genel Başkanı Özdal bayramla ilgili kendi görüşlerini insanın bayramı evidir, ailesidir, akrabalarıdır ve bayramı birlikte yaşayabileceği insanların varlığıdır diyerek ifade etti ve" Ancak Kurban Bayramı mülteciler için yalnızlık, keder ve kayıpların hatırlandığı günler oluyor. Böyle olmaması için önceliğimiz onlar. Kapılarına sadece kurban etiyle değil kardeşliğimizle, uzattığımız sıcak ellerle ve umutla gidiyoruz. Bu insanlara yalnız olmadıklarını ve olmayacaklarını hatırlatmak istiyoruz. Her şeyden evvel mülteciliğin bir statü olduğunu ancak kardeşliği statülerden çok daha yukarıda bir bağ olduğunu ispat etmek istiyoruz" dedi.

BİR ÇOK ÜLKEDE YER ALIYORLAR

Son olarak bu sene faaliyet gösterdikleri ülkelerden bahseden Özdal Balkanlar'da, Kafkasya'da, Suriye'de, Filistin'de, Bangladeş'te, Arakan bölgesinde, Afrika'nın pek çok ülkesinde, Afganistan'da, Uzakdoğu Asya ülkelerinde bu yıl var olacaklarının altını çizdi.


BUGÜN NELER OLDU