Yunanistan'da zafer yine Çipras'ın

Yunanistan Başbakanı Çipras'ın partisi SYRIZA dün yapılan genel seçimlerde de birinci parti oldu. Çipras, zaferini, yeniden koalisyon kurmaya hazırlandığı ANEL'in lideri Kammenos ile birlikte kutladı

Yunanistan'da zafer yine Çipras'ın
Yunanistan'da dün gerçekleştirilen seçimleri, radikal sol SYRIZA partisi yine önde bitirdi. SYRIZA'nın lideri Başbakan Aleksis Çipras'ın, partisindeki aşırı sol kanadı temizledikten sonr seçimleri kazanması, büyük başarı olarak değerlendirildi. 5 yılda 6 kez oy kullanan Yunan halkı, dün son 8 aydaki 3'üncü oylama için sandık başına gitti. Oyların sayılan yüzde 70'ine göre, SYRIZA yüzde 35.5 ile birinci parti oldu. En yakın rakibi Yeni Demokrasi Partisi (YDP) ise 7 puan gerisinde kaldı. Buna rağmen SYRIZA, tek başına hükümet kuracak kadar oy alamadı. Bu sonuç da ocak ayındaki seçimlerde olduğu gibi yüzde 3 barajını aşarak parlamentoya girmeyi başaran ANEL partisi ile yeniden işbirliği yapmasının yolunu açtı. Ancak Çipras'ın diğer küçük partileri de işbirliğine davet etme olasılığı bulunuyor. SYRIZA'dan kopan ve ELA (Halkın Birliği) adı altında partileşen aşırı sol kanat ise barajı geçemedi ve parlamento dışında kaldı. ELA, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkarak, ulusal para birimi Drahmi'ye dönülmesi yönünde siyaset izliyordu. "Faşistlerin partisi" olarak tanımlanan aşırı milliyetçi Altın Şafak, bu seçimde de yüzde 7 oy alarak 3'üncü sıradaki yerini korudu. ANEL'den başka sosyalist PASOK, POTAMİ, komünist KKE, ocak seçimlerine göre oylarını az da olsa artırarak parlamentoya girdi.

SYRIZA'NIN ORTAĞI ANEL
Syriza, ilk değerlendirmelere göre, 300 sandalyeli Yunan parlamentosuna 145 milletvekili gönderecek. Bu nedenle 151 milletvekilinin desteğine ihtiyacı olan SYRIZA lideri Çipras, hükümet ortağı ve yüzde 3.7 oyla 10 milletvekili çıkarması beklenen ANEL (Bağımsız Helenler) partisi ile yeniden koalisyon kuracak. Çipras, ANEL lideri Panos Kammenos'la yeni hükümete ilişkin ilk görüşmesini de dün akşam gerçekleştirdi.

BATI TRAKYA'DAN EN AZ 2 VEKİL
Batı Trakya'nın Gümülcine ve İskeçe seçim bölgelerinde de dün büyük heyecan yaşandı. Gümülcine'de iktidar partisi SYRIZA'dan aday olan Dr. Mustafa Mustafa ile eczacı Hüseyin Zeybek, sandalyelerini korumayı başardı. İskeçe bölgesinde ise ılımlı sol POTAMİ partisinden aday gösterilen avukat İlhan Ahmet'in parlamentoya girip girmediği gün içinde belli olacak.

BİZE ULAŞIN