Çipras yeni bir dönem açıyor

Yunanistan'da 9 ay içinde ikinci kez başbakanlık koltuğuna oturan Aleksis Çipras'ın zafer rüzgârı esmeye devam ediyor. Yine dini törenle yemin etmeyen Çipras'ın bugün koalisyon kabinesini açıklaması bekleniyor

Çipras yeni bir dönem açıyor
Yunanistan'da önceki gün gerçekleştirilen erken genel seçimlerde radikal sol SYRIZA'nın lideri Aleksis Çipras'ın (41) kazandığı zaferin yankıları sürüyor. Seçimleri ikinci kez kazanarak Yunan siyasetinde mutlak hâkimiyet kuran Çipras'ın partisi, yüzde 35.5'lik oy oranı ile en büyük rakibi muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi'ne (YDP) 7 puan fark atmayı başardı. Yunan yorumcular, Çipras'ın zaferinin "gençliğine, dinamizmine, mücadeleci ruhuna ve en önemlisi siyasi geçmişinin temiz olmasının verdiği özgüvene" dayandığına dikkat çekiyor. Ayrıca Yunanistan'da süregelen 40 yıllık kemikleşmiş siyasetin Çipras ile birlikte "deri değiştirdiğine" inanıyorlar. Yunanistan'ın en eski partilerinden biri olan YDP'nin, son yenilginin ardından kendisine "Çipras gibi" yeni ve genç bir lider arayışına geçmesi bekleniyor. Yüzde 35.5'lik oya rağmen tek başına hükümet kuramayan SYRIZA, yine sağ eğilimli Bağımsız Helenler (ANEL) partisi ile anlaşmaya vardı. Böylece 300 sandalyelik Yunan Parlamentosu'nda 145 milletvekili çıkaran SYRIZA, ANEL'in 10 milletvekili ile birlikte 155 sandalyenin sahibi oldu. SYRIZA ve ANEL koalisyon hükümetinin kabinesinin bugün açıklanacağı tahmin ediliyor.

ZOR GÜNLER BEKLİYOR
Çipras dün Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'u ziyaret etti. Akşam ise ateist olduğu için, yine dini tören yerine anayasa üzerine el basarak ant içmeyi tercih etti. Böylece Çipras 9 ay içinde ikinci kez başbakanlık koltuğuna oturdu. Değerlendirmelere göre, yeni hükümette ekonomi, dışişleri ve savunma bakanlığı gibi kilit bakanlıklarda önemli değişiklik olmayacak. Yeni koalisyon hükümetini zor günler bekliyor. Bunların başında ise kendi imzasını taşıyan, AB ve IMF'nin hazırladığı kredi anlaşması kapsamındaki sert ekonomik önlemleri parlamentoda onaylatmak geliyor. Çipras hükümetinin ikinci büyük sorunu da Yunan adalarına her geçen gün yığılan binlerce sığınmacının yol açtığı sosyal ve insani kriz ile ilgili olacak.

DÜNYA BASININDA BİRİNCİ GÜNDEM OLDU

Yunan basınında, Aleksis Çipras'ın zaferi ağırlıklı olarak, "halkın Çipras'a ikinci bir fırsat tanıması" şeklinde değerlendirildi. Katimerini gazetesi seçim sonucunu, "Çipras ve Kammenos'a ikinci kez hükümet kurma yetkisi" manşeti ile okuyucularına duyurdu. "Çipras'ın net zaferi" manşetini atan Ethnos gazetesinin haberinde ise Çipras'ın "siyasi sahneye hâkim olduğu" kaydedildi. Fransız Le Figaro "Çipras cesur kumarını kazanmayı başardı" derken, New York Times, Yunan halkında Çipras'ın kendileri için mücadele verdiğine yönelik bir inanış bulunduğunu ve SYRIZA'nın bu sayede başarılı olduğunu belirtti.

BATI TRAKYA'DAN İLK KEZ 4 MİLLETVEKİLİ...

Seçimlerin diğer bir özelliği de Müslüman Türk azınlığın yaşadığı Batı Trakya seçim bölgelerinden ilk kez 4 Türk kökenli milletvekilinin çıkması oldu. Bu çerçevede Gümülcine bölgesinde SYRIZA adayları Dr. Mustafa Mustafa, Ayhan Karayusuf ve POTAMİ 'den avukat İlhan Ahmet ile İskeçe'den SYRIZA adayı eczacı Hüseyin Zeybek, Yunan parlamentosuna girmeye hak kazandılar.

BİZE ULAŞIN