Güle oynaya ölüme

Yakınlarına "Kurtuluş günü" adı altında davetiye gönderen Hollandalı kadın komedyen Lisanne, "Ötanazi hakkımı kullanıyorum" dedi. Çok yorgun ve ölüme hazır olduğunu söyleyen Lisanne, ailesi ve arkadaşları tarafından son yolculuğuna uğurlandı

Güle oynaya ölüme
Hollandalı kadın komedyen Lisanne Herder, geçen hafta ailesi ve arkadaşlarına birer davetiye gönderdi. Yakınlarından "kurtuluş günü"nde eşlik etmelerini istiyordu. 18 Eylül Cuma saat 15.45'te bulunmaları gereken adresi yazdı. Buluşma saati geldiğinde, sözü uzatmadan davetin amacını açıkladı: "Ötanazi hakkımı kullanıyorum." Spastik engeli olan ve yaşamını tekerlekli sandalyeye bağlı olarak sürdüren Lisanne, bir taraftan da sınır (borderline) kişilik bozukluğu ile mücadele ediyordu. Amatör olarak tiyatro çalışmalarını sürdüren 25 yaşındaki Lisanne Herder, 2011'de katıldığı yetenek yarışması sayesinde geniş kitlelerce tanındı. Yarışmanın ardından tiyatro çalışmalarını sürdüren Lisanne'nin rahatsızlıkları da giderek ilerledi. Bir gözünü yitirdi. Kafasının içinde 29 ayrı ses duymaya başladı.

HASTALIĞI İLERLEDİ

Kendisinde iyileşme umudu göremeyen kadın komedyen, geçen yıl Aralık ayında ötanazi hakkı için başvuru yaptı. Ancak başvurusu kabul edilmedi. Ama o, bu konuda ısrarcı olmayı sürdürdü. Dördüncü başvurudan sonra doktorlar iyileşme umudu kalmadığını söyleyerek başvuruyu kabul etti. Lisanne, kronik ağrılarla "dişi bir aslan gibi" mücadele ettiğini ancak doktorların tüm uğraşına rağmen iyileşme umudu bulamadığını yazıyordu. "Çok yorgunum. Ölümüne yorgun ve hazırım" diyen kadın komedyen, yakınlarına şu sözlerle veda etti: "Benim hayatım derin vadiler ve yüksek dağlarla doluydu. Kavga bitti. Yas tutup ağlayabilirsiniz ama ben bunu istiyorum ve ölmeme izin verildiği için mutluyum. Bunu unutmayın. Kocaman öpücükler..." Lisanne Herder, geçtiğimiz cuma günü saat 15.45'te bu satırları okuduktan sonra ailesi ve arkadaşları tarafından ölüme yolcu edildi. Lisanne'nin nerede ve hangi yöntemle öldüğüne ilişkin bilgi verilmedi. Holland's Got Talents yarışmasının jüri üyesi, tanınmış şarkıcı Gordon, tüm fiziksel ve ruhsal sorunlarına karşın Lisanne'nin pozitifliği ile kendisini etkilediğini söyledi.

BİZE ULAŞIN