Şam rejimi 500 muhalifi serbest bırakacak

Şam ve İdlib'in bazı bölgelerinde ilan edilen ateşkes çerçevesinde rejim hapishanelerinde tutulan 500 mahkûm serbest bırakılacak

Şam rejimi 500 muhalifi serbest bırakacak
Suriye hükümetinin, sahadaki en kuvvetli muhalif grup olan Fetih Ordusu ile vardığı ateşkes anlaşması çerçevesinde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 500 muhalif tutukluyu serbest bırakacağı iddia edildi. Ateşkesin İran'ın arabuluculuğuyla sağlandığı, altı ay süreceği ve Fuaa, Kefraya, Zebedani ile Madaya bölgelerini kapsayacağı kaydedildi. Serbest bırakılacak tutukluların 325'inin kadın, 25'inin çocuk olacağı belirtildi. 500 kişinin kimler olacağına Fetih Ordusu'nun karar vereceği söylendi. Ateşkes kapsamında rejimin hedef noktası halindeki Zebedani'den muhaliflerin tamamen çekilmesi kararlaştırıldı. Fetih Ordusu'nun kuşatması altındaki Fuaa ve Kefraya'daki kadınlar, çocuklar ve yaralılar tahliye edilecek. BM heyeti, Fuaa ve Kefraya'ya girerek incelemelerde bulunacak ve bu iki bölgeye tıbbi ekiplerin girişine izin verilecek. 'Fetih Ordusu' militanları tahliye edilirken beraberlerinde ağır silah taşımayacaklar. Mühimmat ve ağır silahlar imha edilecek. Araçların üzerine takılı silah olmayacak.

ÇARŞIYA FİL FÜZESİ
Suriye ordusuna ait bir savaş uçağı Halep'te muhaliflerin kontrolünde bulunan Şear mahallesindeki çarşıya fil füzeli saldırı düzenledi. Saldırıda 25 kişi öldü. Motorlarına bombaların eklenmesiyle üretilen füzeler, fırlatıldığı zaman çıkardığı sesten dolayı 'fil füzesi' olarak adlandırılıyor.

BİZE ULAŞIN