Varufakis: Ben daha ölmedim

Yunanistan'ın eski maliye bakanı Varufakis, birinci Çipras hükümetinin Avrupa'nın baskısıyla yıkıldığını söyledi. Varufakis kendisine sataşan İtalya Başbakanı'na ise 'Ben daha ölmedim' dedi

Varufakis: Ben daha ölmedim
Avrupa Birliği, Yunanistan'da geçen hafta sonu gerçekleştirilen genel seçimlerden zaferle çıkan SYRIZA ile ağustosta imzalanan ekonomik paketin nasıl uygulanacağı konusuna odaklanmış durumda. İtalya Başbakanı Matteo Renzi ise Yunanistan'da ikinci kez başbakan seçilen Aleksis Çipras'ın açıklayacağı kabinede yer almayan eski maliye Bakanı Yanis Varufakis'in AB ile müzakere döneminde görevini bıraktığını hatırlatarak, "Görevi bırakarak partisini yaralamak isteyenler seçim sandığına gömülüyor. Şu Varufakis... Ondan da kurtulduk" dedi. Varufakis yayımladığı cevabında "Ben daha ölmedim" mesajı verdi. Varufakis, "Pek çoğunun aksine ben SYRIZA'ya sadık kaldım. Renzi, mecliste bile yer almadığım için seviniyor olabilirsin. Ama benden 'kurtulmuş' değilsin. Hâlâ hayattayım ve senin o güzel ülkenin sokaklarında gezerken insanların bana hatırlattığı gibi aktif olarak siyasetin içindeyim" dedi.

"ÇİPRAS'A DARBE"
Çipras hükümetinin tartışmalı, 54 yaşındaki eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, mesajının devamında AB liderlerini, eski Çipras hükümetine baskı uygulayarak "Yunan demokrasisine darbe yapmakla" suçladı.

BİZE ULAŞIN