Çöpten yiyeceklerle restoran zinciri kurdu

İngiliz aşçı Adam Smiht, iki yıl önce çöpten topladığı yiyeceklerle yaptığı yemeklerin sunulduğu kafe fikrini daha da geliştirdi. Smith'in açtığı restoran sayısı 120'yi buldu

Çöpten yiyeceklerle restoran zinciri kurdu
İngiltere'de eski bir aşçı olan Adam Smith, ülkenin kuzeyindeki Leeds kentinde iki yıl önce çöpten topladığı yiyeceklerle yaptığı yemeklerin sunulduğu kafe fikrini geliştirerek, geri dönüştürülmüş yiyeceklerin sunulduğu dünya çapında bir restoran zincirinin sahibi oldu. "İşe koyulduğum ilk gün tüm dünyayı beslemek istemiştim ve hala da bu niyetimi koruyorum" diyen Smith, zaman içinde bu fikrinin ciddiye alındığını ve Avustralya, Fransa, Güney Kore, ABD ve Nijerya gibi ülkelerde 120 kafe ve restoran kurduğunu belirtiliyor.

200 TON ÇÖP KURTARILDI
İngiliz Parlamentosu'nda milletvekillerine konuya ilgi çekmek üzere çöpten toplanmış malzemelerle yapılan yemekleri pişirip yedirten Smith, "Çöp Yiyeceği Projesi"ne başladığı Aralık 2013'ten bu yana yaklaşık 200 ton çöpün kurtarıldığını belirterek, BM'nin insanların tükettiği yılda yaklaşık 1.3 milyar tonluk yiyeceğin üçte birinin çöpe gittiği verisini paylaşıyor. Smith, ekibiyle birlikte titiz bir şekilde çöpten malzeme seçtiklerinin de altını çiziyor. "Kendimize göre kriterlerimiz var. Tadarak ve koklayarak malzemenin tüketmeye uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz" diyen Smith, İngiltere'de 50 kadar gönüllünün de kendilerine yardım ettiğini belirtiyor. İngiltere'nin Northhampton kasabasındaki Elsie's kafesinde çalışan Shena Cooper, "Bazı müşteriler kahve ve kek için geliyor. Bazılarının ise satın almaya gücü olmuyor" diyerek böyle müşterilere ücretsiz yemek sunulduğunu söylüyor.

BİZE ULAŞIN